Apple podle očekávání představil dvojici nových tabletů: 6,1 mm tenký iPad Air 2 a inovovaný iPad mini 3, oba se čtečkou otisků prstů. Nový iPad Air bude možné objednat od zítřka i v českém online obchodu Apple Store. Cena začíná na 13490 korun za verzi se 16 GB paměti. První generace iPadu Air zůstává v prodeji za  10790 korun. 

V prodeji budou hned tři malé iPady, všechny, které Apple zatím představil. Nový iPad mini 3 se čtečkou TouchID přijde na 10690 korun, loňský model se prodává za 7990 Kč a iPad mini je k dispozici za 6690 Kč. Ve výsledku jsou nové iPady mírně dražší, podražily i originální obaly od Applu. Důvodem je  oslabení koruny, stejně jako při zvýšení cen nových modelů před rokem. Z toho lze usoudit, že i nový iPhone bude dražší.

Screenshot 10

iPad Air 2 přináší kromě tenčího designu a čtečky TouchID také kvalitnější display s technologií "zero air gap" a s filtrem, který redukuje odlesky. Výrazně vzrostl také výkon tabletu, zejména jeho grafického čipu. Procesor A8X je ještě výkonnější než procesory v nových iPhonech, které porazily veškerou konkurenci kromě Tegry K1 od Nvidie, nový iPad ale bude pravděpodobně výkonnější i než K1 v tabletech.

Podle toho, že iPad mini 3 nedostal v prezentaci skoro žádný prostor, je hlavní vylepšení v začlenění čtečky otisků prstů, iPad mini 3 má starší procesor A7 stejně jako loňský model. Nové iPady se také změní zvenku, k dispozici budou i ve zlaté povrchové úpravě.

Inovace v počítačích

Větší pozornost si ale zaslouží nové počítače od Applu. Rekordní iMac s retina displejem s neuvěřitelným rozlišením 5120 x 2880 rozhodně zaujme profesionály pracující s grafikou. Elegantní stolní počítač obsahuje kromě skvělého displeje procesory od Intelu a výkonné grafické karty od AMD, v základu je 8 GB RAM a 1TB "fusion" disk s malým SSD.

Screenshot 9

Apple sice uváděl, že takový displej nikdo jiný nemá, ale obrazovku se stejným rozlišením už představil Dell, prodávat jej ale začne až na vánoce a za cenu, za kterou uživatel od Apple dostane displej i s výkonným počítačem. Monitor od Dellu i nový iMac stojí 2500 dolarů bez daně, česká cena začíná na 70 tisících korunách. Nejlépe vybavený model s 512 GB SSD a 32 GB RAM přijde na 120 tisíc korun.

Apple představil také nejlevnější počítač s OS X, Mac mini s cenou 499 dolarů a výbavou odpovídající notebooku. Malý mac je vhodný pro nenáročnou práci nebo jako multimediální centrum. V Česku je cena výrazně vyšší než přepočet z dolarů - 14 tisíc korun, za které uživatel dostane miniaturní počítač s výkonem notebooku a s chováním notebooku - tedy s minimálním hlukem a spotřebou.

Apple zklamal pouze uživatele, kteří čekali na Macbook Air s retina obrazovkou nebo na novou generaci Apple TV. Boj Applu o velkou obrazovku se tak odkládá nejspíše na příští rok, kdy se přímo utká s platformou Android TV, která už má podporu většiny výrobců televizorů.

Nový software dnes a v pondělí

Apple v průběhu tiskové konference představil také nový software. Nové počítače půjdou na trh s inovovaným operačním systémem OS X Yosemite, který přináší úzkou spolupráci s mobilním systémem iOS. Umožní tak majitelům obou typů zařízení přijímat hovory na notebooku, přenášet bezdrátově soubory mezi počítačem a telefonem nebo automaticky přenášet rozdělanou práci.

MacMini 34FL PR HERO

OS X Yosemite bude dostupný ke stažení ještě dnes a majitelé počítačů Apple Mac mají aktualizaci v ceně svého zařízení. V pondělí pak Apple zpřístupní aktualizovaný iOS ve verzi 8.1, který umožní platit mobilním telefonem díky službě Apple Pay.

Sledovali jsme online

 
16.10.2014 18:40 | za čtvrt hodiny začínáme

Za čtvrt hodiny začne přímý přenos dosutpný pouze majitelům zařízení od Applu. Snad bude vysílání fungovat lépe než při představení iPhonů, kdy bylo obtížné video sledovat, natož poslouchat. Více než Tim Cook byla slyšet překladatelka do mandarínské čínštiny.

16.10.2014 19:01 | Hudba ustala

Prezentace začne každou chvíli, na webovém videopřenosu už přestala hrát hudba, lidé v sále v Cupertinu tleskají. Tak nejde o novináře na místě, ale o záznam ze zahájení prodeje iPhonu 6 a 6 Plus, zatím nejúspěšnějšího startu prodeje produktů s nakousnutým jablkem ve znaku.

16.10.2014 19:07 | Apple Pay

Po chvále iPhonu přichází připomínka platební služby Apple Pay. Apple podepsal smlouvu s dalšími 500 bankami, už má  v kapse všechny velké americké banky i tisíce obchodních míst. Kromě toho Apple Pay podporuje i online nákupy, bude tak přímou konkurencí PayPalu. 

16.10.2014 19:10 | WatchKit - nabídka pro vývojáře aplikací pro hodinky

Tim Cook zdržuje představení iPadů a věnuje se hodinkám. Příští měsíc nabídne Apple vývojářům nástroje WatchKit pro snazší vývoj aplikací pro Apple Watch.  Zatím ale stále chybí datum zahájení prodeje hodinek od Applu.

16.10.2014 19:12 | Spolupráce mezi iOS a OS X

Craig Federighi začal mluvit o softwaru. za 4 týdny má polovina uživatelů iOS 8. Apple to prezentuje jako úspěch,a le ve srovnání s nástupem iOS7 je výrazně horší. Uživatelé na iOS 8 neaktualizují mimo jiné proot, že nemají dost volného místa, instalace požaduje asi 5 GB prostoru. Proti Androidu je to ale stále dvojnásobný podíl aktuální verze, KitKat je je na čtvrtině zařázení se systémem od Googlu.

Federighi připomíná také prostředí metal pro vývoj her a programovací jazyk Swift

 

16.10.2014 19:19 | iOS 8.1 v podrobnostech

Aktualizace iOS 8.1 přinese spoustu novinek včetně podpory ApplePay a navíc vrátí zpět photoroll, nový přísutp k organizaci fotografií se všem uživatelům nelíbil. Přichází také iCloud Photo Library, automatický upload a synchronizace fotografií a videí mezi zařízeními. 

16.10.2014 19:20 | OS X 10 Yosemite

Šéf softwarového vývoje Applu se vrhl na připomenutí novinek v OS X Yosemite, snad brzy prozradí i datum dostupnosti, abych mohl aktualizovat software na svém Macbooku Air 2011.

Apple prezentuje lepší, rychlejší Safari, propojení s online zdroji informací, hezčí vzhled systému. Safari je při práci s javaskriptem rychlejší a úspornější, nový systém přinese 3 hodiny přehrávání videa z Netflixu navíc na stejném Macbooku Air.

16.10.2014 19:24 | iCloud Drive

Apple se u nové verze OS X soustředil na online služby. iCloud nabídne synchronizaci libovolných souborů, několik let po konkurenci. Větší možnosti zvýší poptávku po placených službách, bezplatný iCloud má kapacitu pouze 5 GB.

16.10.2014 19:27 | Propojení iOS a OS X

Apple nyní prezentuje možnost propojení zařízení s iOS a OS X od možnosti aktivovat datové připojení přes mobilní hotspot z počítače, přes bezdrátový přenos souborů mezi OS X a iOS přes AirDrop v rámci lokální WiFi až po příjem SMS a hovorů na počítačích. Přenos hovorů už funguje mezi iOS zařízeními se stejným uživatelským účtem. Někdy v neděli jsem vzal hovor zvonící na iPhonu 5s na starém "Novém iPadu".

Demo si dělá legraci z bezpečnosti a utajování informací v Applu. Rozhovor s komikem Spephenem Colbertem plný kódovaných frází a zmínky o Hitlerovi rozhodně pobavil. Chairman Honeycrisp je také hezký titul. " Víte, co vidím, když se podívám na své zápěstí? Své zápěstí! Zamakejte na těch hodinkách." A rozloučení? Sbohem Red Delicious.

16.10.2014 19:33 | Kdy? Kdy? Kdy?

Spousta nových v podstatě drobných vylepšení dělá z Yosemite parádní operančí systém. A zdarma (v ceně zařízení) si jej majitelé Macbooků, iMaců a Maců Pro mohou stáhnout už nyní. A iOS 8.1 bude v pondělí. 

16.10.2014 19:38 | iPad je všude, a přicházejí nové modely

Cook se vrátil a mlulví o iPadech, o jejich vlivu na společnost. Apple má neuvěřitlenou schopnost prezentovat věci i ve světle negativních trendů jako skvělé a růžové.

Třeba 225 milionů prodaných iPadů za 4 roky je lepší než to, že prodeje klesají. A srovnat prodeje iPadů s tím, kolik počítačů prodají jednotliví výrobci? Geniální.

beuvěřitlené je i to, že ipad mini s retinou má 100% zákaznickou spokojenost, přitom má objektivně špatný displej, sice s vysokým rozlišením, ale se špatnými barvami.

Bez legrace ale platí jiný argument Applu - obrovský počet aplikací optimalizovaných pro tablety - 675 tisíc. 

16.10.2014 19:42 | iPad Air 2

Nový velký iPad se představuje videem se seříznutím tužky - je ještě tenčí než původní model

Phil Schiller představil první číslo - ipad Air 2 je tenčí o 18 %, jen 6,1 mm, nejtenčí tablet na trhu. Nový iPad Air je tenčí než polovina prvního iPadu.

Za tenčím profilem stojí nový displej bez vrstvy vzduchu mezi sklem a LCD. Tuto tehcnologii mají displeje iPhonů a také konkurenčích zařízení. A nový iPad má antireflexivní úpravu, bude čitelnější na slunci.

16.10.2014 19:45 | Ještě výkonnější procesor

iPad Air 2 bude mít novou generaci procesoru A8X, je o 40 procent rychlejší než loňský model, stejně jako u iPhonu se nejvíce zlepšil grafický výkon, až na 2,5x. Grafika je 180x ryhclejší než před čtyřmi lety u prvního iPadu. Stejně jako Nvidia se Apple chlubí tím, že na iPady přicházejí herní enginy určené původně pro PC.

16.10.2014 19:47 | Vylepšený fotoaparát a ano, TouchID

Navzdory nepochopení odbornníků lidé rádi fotí tablety. iPad je podle Schillera nejlepší hledáček fotoaparátu na světě. 

iPad Air 2 bude mít ještě kvalitnější fotoaparát iSight - rozlišení 8MPx, velké body na snímači a světelnost F2.4. iPad Air 2 ale bude stejně jako iPhone 6 nahrávat "jen" FullHD video. Přední kamerka má ještě světelnější objektiv a podporu HDR videa pro lepší obraz ve videokonferencích.

Apple steně jako u nových iPhonů nabídne rychlejší LTE a WiFi...

No a nakonec přišlo to, na co lidé čekali (a věděli předem z uniklých informací), tlačítko home obsahuje čtečku otisků prstů TouchID.

16.10.2014 19:56 | Prezentace grafiky

Na scéně jsou tvůrci grafického editoru Pixelmator, ukazují pokročilé úpravy velkých fotografií, nový iPad Air 2 je při úpravě fotografií dvakrát až třikrát rychlejší než iPad Air. Další prezentace se týká editace videa v aplikaci Replay, která nabízí automatickou tvorbu videoklipů s využitím grafického čipu místo CPU. Výsledkem je až 20x rychlejší zpracování.

16.10.2014 20:00 | iPad Air 2 a ceny a iPad mini 3

Základní cena iPadu Air 2 zstane na stejné provni jako u iPadu Air. A rychlá aktualizace kolem iPadu mini 3 s TouchID a lepší WiFi. Staré ipady zlevní o 100 dolarů. V nabídce zůstane i původní iPad mini za 250 USD, v Česku by mohl stát pod 7 tisíc korun. Došlo na náš odhad, že Apple něco udělá s cenami, i když ne u nových produktů. V USA budou nové iPady  prodeji už za týden.

16.10.2014 20:05 | Jdeme na Macy

Tlak Apple na vysoké rozlišení pokračuje. Na trh míří podle očekávání stolní počítač iMac s retina obrazovkou, ale s jakou. iMac s retinou má vyšší než 4K rozlišení - 5120 x 2880 bodů na 27", neuvěřitelné, těším se, až to uvidím na vlastní oči, nikdo jiný nemá takový displej. Displej s takto vysokým rozlišením má o 30 % menší spotřebu než displej stávajících iMaců. Pokud bude mít displej dobře zkalibrované barvy, bude to splněný sen pro editaci 4K videa a samozřejmě pro úppravu fotografií.

To jsem zvědavý, co bude v iMacu za grafickou kartu.

16.10.2014 20:13 | Solidní vnitřnosti

Tak Apple vsadil na AMD a Intel, procesory Core i5 až i7 a AMD Radeon R9 M295X nebo M290X. 

Nový iMac bude stát 2500 dolarů, tedy přes 60 tisíc korun, dostupný bude už dnes v USA, během zítřka snad celosvětově. Nejlevnější iMac stojí 1099 USD.

Na trh míří i nový Mac mini založený na Intel Core s Iris grafikou, údajně nejméně energeticky náročný počítač. Cena je příjeemná, 500 dolarů tedy asi 12 tisíc korun. Příjemná vstupenka do světa OS X. Takhle se dělají skvělé počítače.

16.10.2014 20:19 | Magické zážitky pro uživatele

Tim Cook prezentuje kompletní řadu produktů od hodinek po iMac, která umožňuje nabídnout uživateům ten nejlepší pocit z používání technologií. Má to něco do sebe, ani Microsoft ani Google tak propracovanou produktovou nabídku nemají nebo jim nefunguje tak dobře. 

Ve srovnání s představením iPhonů je dnešní prezentace opravdu překvapení se zajímavými novými produkty. Nejde ani tak o iPad, který nepřínáší moc nového, ale o nový iMac, který jednoduše nemá konkurenci. A také o další snížení cen nejlevnějších produktů Applu na trhu.

Mac mini za 500 dolarů nebo iPad mini za 250 jsou více než konkurenceschopné produkty, protože nešetří na nesprávných místech jako ty nejlevnější tablety s androidem nebo levné počítače s Windows.

 

A to je pro dnešek z Cupertina vše. Děkujeme, že jste nám věnovali svůj čas. A pokud jste přišli po skončení přímého přenosu, můžete si převrátit pořadí textových příspěvků a čííst chronologicky. Hezký večer.

 

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru