Telekomunikační firma O2 během dvou let v průměru zdvojnásobí rychlost většiny svých pevných internetových přípojek přes telefonní linky xDSL. Místo nynějšího maxima 30 až 40 Mbit/s by se měla maximální rychlost dostat u části z nich až na 70 až 80 Mbit/s, uvedl generální ředitel firmy Tomáš Budník.

Pro zvýšení rychlosti chce O2 použít nasazení tzv. předsunutých DSLAM a vectoringu, do kterých bude směřovat podstatnou část letošních investic určených na pevnou infrastrukturu. Vedle toho firmu čeká rozsáhlá výměna internetových modemů u zákazníků, protože nejvyšší rychlost jich nyní podporuje jen třetina.

xDSL využívá nyní zhruba 920 tisíc zákazníků. Z toho asi polovina má klasické pomalejší ADSL s maximální rychlostí 16 Mbit/s a polovina již má rychlejší VDSL s maximem 40 Mbit/s. Celkově internet přes pevné linky představuje přibližně třetinu trhu, další třetinu mají bezdrátové wi-fi přípojky a zbytek kabelové televize.

"Máme ambici svůj podíl na trhu zvyšovat zejména na úkor bezdrátových sítí wi-fi. Ty většinou nemají kapacitu na to, aby zvládly růst poptávky po objemu přenášených dat," uvedl Budník. Operátor rozjíždí plán, jak na xDSL převést uživatele, kteří nyní využívají bezdrátový internet v rámci dceřiné firmy O2 Internet Home. Ty O2 v minulých letech získala skupováním lokálních poskytovatelů wi-fi, tento projekt ale již nepokračuje. Přechod na xDSL v první vlně společnost nabídla zhruba 40 tisícům uživatelů wi-fi.

Modernizaci metalického vedení do domácností dala firma přednost před nákladným budováním optických přípojek do bytů. "V tomto projektu v současnosti nepokračujeme. Budujeme optické sítě k našim mobilním základnovým stanicím LTE, ústřednám a případně optikou připojujeme nové developerské projekty," řekl Budník.

Prostřednictvím xDSL operátor poskytuje i služby internetové televize O2 TV. Loni zvýšil počet zákazníků o 18 procent na 184 000. Nyní je nabídka O2 TV vázaná na využívání služby xDSL, v budoucnu by ji chtěla O2 nabízet i samostatně. Umožnit by to mělo rozdělení na dvě sesterské společnosti, kde jedna by nabízela služby a druhá by vlastnila pevnou i mobilní síť.

O2 jako dominantní provozovatel pevných linek podléhá regulaci ČTÚ. Rozdělením by si operátor uvolnil ruce i pro nabídku konvergovaných služeb firmám a stejně jako konkurence by mohl nabízet v jednom balíčku pevné i mobilní služby. O návrhu na případné rozdělení firmy by mělo představenstvo rozhodnout v řádu týdnů.

Majoritním vlastníkem O2 je od začátku loňského roku investiční skupina PPF Petra Kellnera, která drží zhruba 85 procent akcií.