Podle exkluzivní zprávy agentury Reuters nabídne Microsoft hlasovou asistentku Cortanu nejen na osobních počítačích s Windows 10, ale také na konkurenčních mobilních zařízeních od Googlu a Applu.

Příchod Cortany na Android a iOS má být jedním z výsledků projektu Einstein, což je kódové označení pro vývoj pokročilé umělé inteligence v laboratořích divize Microsoft Research. Nejmenované zdroje pro Reuters potvrdily, že Cortana pro konkurenční platformy přijde po uvedení Windows 10 na podzim letošního roku.

Hlavním zlepšením schopností Cortany má být technologie, která umožní čerpat důležité informace z e-mailu. Toto vylepšení chce Microsoft přinést na podzim v souvislosti s příchodem Windows 10.

Cortana, která nese jméno umělé inteligence z populární videoherní série Halo, je odpovědí Microsoftu na populární hlasovou asistentku Siri od Applu (data jí mimo jiné dodává vyhledávač Microsoft Bing) a službu Google Now, která kromě hlasového ovládání nabízí již téměř tři roky kontextové informace získané na základě dat v elektronické poště, historie prohlížení webu a geografické polohy uživatele.

Cortana v současné podobě kombinuje hlasové ovládání telefonu a vyhledávání s podobnými kontextovými informacemi, jaké poskytuje Google Now. Stejně jako Siri je však Cortana omezená pouze na několik světových jazyků, zatímco Google Now funguje i v českém prostředí včetně rozpoznávání hlasu.

Na cizí půdě

Mobilní telefony a tablety představují nové bojiště, na kterém je Microsoft v nevýhodě. Ani přes obrovské investice nezískaly mobilní Windows podporu, jakou Microsoft očekával, a jejich tržní podíl v roce 2014 výrazně klesl. Firma proto v rámci strategie „mobily a cloud na prvním místě“ začala pronikat na konkurenční systémy nabídkou aplikací, kterých je aktuálně přes dvacet.

Nejvýraznějším krokem je zatím dostupnost mobilní verze Microsoft Office pro Android i iOS. V obou případech jde o pokročilejší a povedenější software, než jaký firma nabízí na vlastní platformě Windows Phone 8.1. Změna přijde až s Windows 10 pro mobilní zařízení, pravděpodobně na podzim tohoto roku.

Microsoft mimo zveřejnění svých aplikací v Apple App Store a Google Play uzavřel také smlouvu se Samsungem, který bude aplikace od Microsoftu instalovat ve výrobě na své telefony. Spekulace o tomto kroku se potvrdily na veletrhu Mobile World Congress, kde nově představené telefony Galaxy S6 a S6 Edge obsahovaly složku s předinstalovanými aplikacemi Microsoft OneDrive a Microsoft Skype.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru