Hledáme dobrovolníka, který by tři měsíce vařil na moři posádce lodi a stovkám vyhládlých hostů, oznámila italsko-americká humanitární organizace. Kuchaře potřebuje na záchrannou misi do vod Středozemního moře, kde zachraňuje uprchlíky z Afriky, upozornil server The Guardian.

Kuchyně, kterou bude organizace Migrant Offshore Aid Station (MOAS) na moři servírovat, nebude patřit mezi středomořské skvosty, nejspíš ale zachrání tisícovky životů. Místo červeného vína, olivového oleje a ryb bude uprchlíkům, kteří křižují Středozemní moře s cílem dostat se do Evropy, nabízet nutriční tyčinky a rýži s rajčatovou omáčkou. Tedy jídla, která dodají běžencům energii, ale nebudou dráždit žaludky rozbolavělé mořskou nemocí.

Čest a sláva závisí na úspěchu mise, dodává organizace v inzerátu. V loňském roce MOAS zachránila za měsíc na 3 tisíce migrantů. Kuchař, kterého s sebou vezme na moře, musí být podle organizace odvážný a práci vykonávat jako dobrovolník. Odměnou mu mají být nevšední zážitky.

Mezi ně bude patřit i nasycení několika stovek lidí najednou. Lodě, které běžence převážejí přes moře do Evropy, bývají přeplněné a panují na nich špatné hygienické podmínky. A hlad. Do vaření se tak zapojí celá posádka lodi.

Čtyřicetimetrová loď Phoenix má alespoň trochu nahradit zrušenou operaci Mare Nostrum, kdy italská vláda vyslala na moře ozbrojenou stráž, která pomáhala uprchlíkům na vratkých lodích. Letos ale hlídky Mare Nostrum nevyplují, moře poblíž evropských hranic bude brázdit kromě lodi Phoenix jen italská běžná pobřežní hlídka.

"Je to podobné jako práce v hotelu," řekl serveru The Guardian Simon Templer, který na lodi MOAS vařil v minulém roce. "Spousta lidí, co chce najíst hned. Jen v hotelu se nestane, že najedete na skálu a spadnou vám hrnce z plotny," dodal.

MOAS založil americko-italský pár v reakci na tragédii u Lampedusy, kde se v roce 2013  potopila loď se stovkami běženců. V loňském roce na cestě do Evropy zemřelo na moři více než 3400 uprchlíků.