Tchajwanská společnost HTC otevře v brněnském průmyslovém parku Černovická terasa své opravárenské centrum mobilů pro Evropu 15. června. Nabrala už prvních 200 zaměstnanců. Řekl to v pondělí v Brně viceprezident společnost Bruce Lee. V České republice chce společnost investovat stovky milionů dolarů.

Podle Michala Žižlavského z vládní agentury CzechInvest jde o jednu z nejrychlejších investic, která se do České republiky dostala. První kontakty s tchajwanskou firmou začaly začátkem ledna. Jednání o místě, kde firma bude působit, trvala asi čtyři měsíce. Stát HTC neposkytl žádné investiční pobídky. Podle Žižlavského firmě příchod do Brna ušetří náklady. Dosud měla společnost v Evropě jen obchodní zastoupení. V Brně bude mít první servisní centrum mimo Asii.

Lee v pondělí uvedl, že firma chce být stabilním a kvalitním zaměstnavatelem, lidem chce nabídnout adekvátní finanční ohodnocení. Neřekl ale, na jak dlouho společnost investici v České republice plánuje. V následujících měsících centrum zaměstná 500 lidí, do budoucna by jich mohlo být 1000 a pracovníci se údajně budou podílet i na vývoji.

"Dohodli jsme se, že ihned poté, co bude projekt spuštěn, začneme hledat konkrétní spojení mezi firmou HTC a některou z krajských středních technických škol," uvedl v pondělí hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Spolupráci chce podle něj HTC navázat i se zdejšími univerzitami a Jihomoravským inovačním centrem.

Pro Brno jde o nejvýznamnější letošní investici. V minulosti do města přišla například společnost Wistron, která zaměstnala přes 1000 lidí, nebo Honeywell, který letos svoje působení na Černovické terase rozšířil. Podle analytika společnosti Cyrrus Jiřího Šimary je Brno díky svému geografickému umístění a vynikajícímu zázemí v podobě kvalitních technických pracovníků ideální volbou pro firmy, jako je HTC. "Díky současnému ekonomickému oživení se dá očekávat, že investice HTC nebude v Brně ojedinělá. Zvláště když v průmyslových zónách jsou ještě volné kapacity," uvedl Šimara.

HTC je jedním z největších výrobců mobilních telefonů na světě. Tchajwanská firma se v prvním čtvrtletí vrátila k zisku a výsledky překonaly očekávání analytiků. Firmě pomohlo snížení nákladů a zaměření na přístroje ze střední části trhu, tedy ani levné, ani příliš drahé. Čistý zisk činil 360 milionů tchajwanských dolarů (292 milionů korun).

Největším tchajwanským investorem v Česku je nyní společnost Foxconn, globální výrobce počítačů. Foxconn CZ s.r.o., která byla založena jako regionální výrobní centrála skupiny Foxconn v Evropě, má závody v Pardubicích a Kutné Hoře a obchodní centrum v Praze. Foxconn v Česku zaměstnává asi 5000 lidí.