Tchajwanský výrobce chytrých mobilních telefonů HTC prudce zhoršil výhled čtvrtletních tržeb, což v pondělí jeho akcie poslalo prudce dolů. Téměř desetiprocentní propad akcií byl nejhlubší v historii firmy a jejich kurz se vrátil na úroveň, na které byl ještě před nástupem iPhonů od společnosti Apple v roce 2007.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Společnost HTC v pátek snížila výhled tržeb pro druhé čtvrtletí o téměř 30 procent. V květnu se jeho výnosy propadly o 49 procent kvůli slabší poptávce po dražších přístrojích založených na nejrozšířenějším operačním systému Android a pod tlakem zhoršeného prodeje na čínském trhu.

V březnu firma vyměnila výkonného šéfa, což jí mělo zastavit ztrátu podílu na trhu a přinést obrat. Od té doby ale akcie HTC klesly o 28 procent.

Analytici trhu chytrých telefonů označují firmu, která je jedním z průkopníků tohoto trhu, za zmatenou, neoriginální a neschopnou konkurence. Firma podle nich své produkty na přeplněném trhu dostatečně neodlišuje a vede si špatně zejména v Číně, která je největším trhem světa. HTC je na rozdíl od Applu a čínské Xiaomi slabé na poli softwaru a služeb, což jsou věci, které mohou přitáhnout zákazníky ke všemu, co je spojené se značkou.

"Tradiční výrobci chytrých telefonů, jakým je HTC, si myslí, že když mají nejlepší hardware, budou se jim výrobky dobře prodávat. To už ale neplatí," řekl agentuře Reuters analytik Wanli Wang z tchajpejské firmy CIMB Securities. Podle něj má nyní HTC na globálním trhu podíl méně než dvě procenta, což znamená těžký pád z maxima téměř deseti procent v roce 2011, kdy měla firma 15krát vyšší tržní hodnotu než dnes. I na domovském trhu byla HTC loni až třetí za Applem a domácím konkurentem AsusTek Computer, uvádějí údaje výzkumné společnosti IDC.

HTC je jedním z předních technologických investorů na českém trhu. Tento měsíc otevře v brněnském průmyslovém parku Černovická terasa své opravárenské centrum mobilů pro Evropu. V České republice chce společnost investovat stovky milionů dolarů.