Zatímco bezkontaktní karty a placení s nimi jen přiložením k platebnímu terminálu se v Česku rychle uchytilo, o stejný způsob placení přes technologii NFC (tedy platbu mobilem) Češi zatím zájem nemají. Většina bank ho ani nenabízí.

To by se mohlo začít postupně měnit. Kartové společnosti Visa a MasterCard totiž pro banky připravily systémy, které nebudou závislé na dohodách s operátory. Doposud totiž banky měly k dispozici jen řešení, kdy se platební karta nahrála na SIM kartu v telefonu. Složité dohadování se třemi různými operátory a dělení se o případné zisky z plateb v mobilu nyní odpadnou. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

-

Nové řešení je takzvaně cloudové, je založeno na technologii HCE (Host Card Emulation), tedy schopnosti naskenovat běžnou platební kartu na dálku do úložiště, které spravuje přímo banka.

Následná platba mobilem je pak založená na stejné technologii jako platba bezkontaktní kartou, a proto je možné platit na všech existujících bezkontaktních terminálech, které už jsou v Česku běžné. Ze zhruba 13 milionů mobilů, které Češi momentálně používají, je na bezkontaktní platby připraveno zhruba 1,1 milionu přístrojů. V prodeji je pak zhruba 60 chytrých mobilů s NFC funkcí.

Visa v nadcházejících měsících plánuje představit bezkontaktní platby pomocí telefonu pouze pro systém Android ve spolupráci s Komerční bankou. MasterCard připravuje řešení napříč mobilními operačními systémy, o využití novinky jedná s několika bankami.

Hlásí se k němu zatím jediná. "V současné době připravujeme bezkontaktní placení mobilem na technologii HCE ve spolupráci se společností MasterCard," říká Milada Franek, mluvčí GE Money Bank. Právě tato banka je lídrem na českém trhu v zavádění bezkontaktních plateb i přes mobily. Nabízí je už od začátku roku 2013, ale bez většího úspěchu. "NFC v mobilním telefonu se v tuzemsku, na rozdíl od jiných metod, zatím příliš neprosadilo," přiznává Franek.

"Na konci loňského roku byl ukončen pilotní projekt NFC placení s operátorem T-Mobile. Nakonec jsme se rozhodli, že do ostrého provozu tuto verzi nezavedeme," přidává další pohled na dosavadní neúspěch plateb v mobilu Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.

Banky ale dál věří, že se bezkontaktní platby mobilem v Česku nakonec prosadí. "Ohledně mobilních plateb v současné době pečlivě sledujeme a analyzujeme nová technická řešení bez operátorů, včetně např. Apple Pay, Samsung Pay, Android Pay či vlastní aplikace. Konkrétní plány však v tuto chvíli sdělovat nemůžeme," říká Hávová.

A platby v mobilu nezavrhují podle průzkumu MasterCard ani Češi, více než třetina místní populace by takové platby uvítala. "Čeští zákazníci mají nakupování prostřednictvím telefonu v krvi už dnes. Je to vidět například na popularitě nákupů jízdenek na hromadnou dopravu. My to chceme posunout ještě dál," řekl projektový manažer MasterCard Luděk Slouka.

Bezkontaktní národ

Češi patří mezi evropskou i světovou špičku v užívání bezkontaktních plateb. Podle dat společnosti Visa průměrný Čech použije bezkontaktní kartu více než třikrát za měsíc a zaplatí s ní zhruba 1700 korun.

"Inspiraci čerpáme například z Turecka, které je v používání plateb pomocí chytrých telefonů jednou z nejinovativnějších zemí světa. Na základě tamních zkušeností vidíme potenciál především u plateb na čerpacích stanicích," vysvětlil ředitel rozvoje mobilních plateb a inovací společnosti MasterCard Richard Walitza.

Čtvrtina Čechů by podle zmiňovaného výzkumu navíc uvítala možnost ověřování platby skenem oční duhovky. Nic podobného ale v nejbližších letech ani jedna ze společností nechystá.

"Samozřejmě je to velice zajímavá varianta. V současné době je však tato technologie stále velice drahá a komplikovaná," vysvětlil Slouka. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Klienti, kteří se rozhodnou používat chytrý telefon jako mobilní peněženku, nemusí mít podle Walitzy strach ze zvýšeného rizika krádeže svých platebních údajů. "Virtuální karta je unikátní pro dané zařízení. V případě krádeže virtuální karty tak na jiném zařízení nepůjde použít," vysvětlil Walitza.

Zvýšené riziko nehrozí ani v případě krádeže celého zařízení. Platby jsou jištěné zadáním kódu jako u standardní bezkontaktní karty, případně pak otiskem prstu. Virtuální karta pak v případě ztráty jde zablokovat stejně jako klasická platební karta.