Xbox One je na trhu v Česku rok, globálně dva, a aktivní majitelé už mohli narazit na problém – nové hry se jim na integrovaný disk nevejdou. Omezená kapacita 500 GB v základní variantě totiž stačí na přibližně 10 her, Microsoft přitom každý měsíc dává v rámci předplatného Xbox Live Gold dvě až čtyři nové hry.

U Xboxu existuje snadné řešení, jak nedostatek prostoru vyřešit – stačí připojit externí disk přes USB konektor na zadní straně konzole. Rozšíření úložiště nabízí i PlayStation 4, ale není to tak snadné – nutné je vyměnit interní disk za větší „notebookový“ disk, což každý uživatel nezvládne.

Možnosti doplnit Xbox externím diskem si všimli i sami výrobci disků, a i na českém trhu se tak prodává „speciální“ disk pro Xbox One – WD Passport X, který se od standardní řady Passport liší černým designem, jenž má připomínat Xbox One. Passport X je také s cenou 3199 korun asi o 400 korun dražší než nejlevnější 2TB externí disky.

Na pevném disku pro herní konzoli v podstatě není moc co testovat, ale protože jde v jádru o klasický USB disk, bylo snadné alespoň proměřit jeho rychlost při čtení a zápisu. Naměřené hodnoty v programu Crystal Disk Mark byly v kontinuálním čtení a zápisu o trochu lepší než u 1TB disku WD Passport Ultra. Obě měření ukázala 116 MB/s proti 105 MB u verze Ultra, disk byl ale mírně pomalejší při náhodném čtení a zápisu malých souborů: 0,52 MB/s u čtení a 1,31 MB/s při zápisu, menší disk dosahoval rychlosti 0,55, respektive 1,35 MB/s.

Připojení k Xboxu funguje podobně snadno jako zapojení externího disku do PC. Při prvním zapojení se Xbox zeptá, zda má disk používat jako úložiště pro hry a aplikace, nebo jako zdroj multimediálních dat. V případě první volby disk Xbox One zformátuje a pak už jej stačí nastavit jako primární úložiště pro instalaci.

Vedle jednoduchosti instalace, která se týká všech USB disků, je příjemné i to, že externí disk nezpomaluje načítání her a aplikací, vše funguje úplně stejně (rozdíly jsou v rámci statistické chyby) jako u her a aplikací nainstalovaných na interním disku, někdy i rychleji, což vychází z rozdílných rychlostí různých segmentů disku. Zásadní zrychlení překvapivě nepřinese ani připojení SSD úložiště místo klasického pevného disku. Důvodem je optimalizace videoher pro průběžné načítání obsahu z disku – několikanásobně vyšší rychlost SSD úložiště tak Xbox One neumí plně využít.

Po měsíčním používání Passportu X se dá říct, že vše funguje spolehlivě. Ani přerušení dodávky proudu nepřineslo problém, což je do jisté míry otázka štěstí. Jedinou nepříjemností je, že Xbox po každém spuštění hlásí, že externí disk našel a zprovoznil, což je jedno zbytečné pípnutí navíc. Obecně ale nemá smysl připlácet za „speciální“ externí disk, stejně funguje i bílý Passport od WD nebo USB 3.0 externí disk od LG.
Větší úložná kapacita se od 12. listopadu hodí všem majitelům Xboxu One, zejména pokud měli Xbox 360. Microsoft tento týden vydal novou verzi systému pro Xbox založenou na Windows 10. Součástí nového softwaru je podpora her pro Xbox 360 a také rozšíření služby Games with Gold, která doposud nabízela měsíčně 2 hry pro Xbox One v rámci předplatného Xbox Live Gold. Nově mohou majitelé Xboxu One získat hned čtyři hry – dvě pro Xbox One a dvě určené původně pro Xbox 360.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru