Japonská společnost Toshiba přiznala, že její americká jaderná divize Westinghouse v letech 2012 a 2013 kvůli odpisům utrpěla ztráty. Pokračuje tak účetní skandál, který je v Japonsku největší od účetních manipulací firmy Olympus z roku 2011. Toshiba během letoška oznámila nesrovnalosti v účetnictví; zjistilo se, že od fiskálního roku 2008/2009 nadhodnotila svůj zisk o celkem 155 miliard jenů (32 miliard korun).

Toshiba kvůli skandálu žaluje bývalé šéfy. Zároveň vykázala ztrátu téměř 80 miliard jenů - čtěte ZDE

Toshiba ve čtvrtek večer své praktiky ohledně výsledků americké divize hájila tím, že údaje o účetních ztrátách nemusela zveřejňovat, protože provozní hospodaření Westinghouse bylo ziskové. Akcie Toshiby se v pátek ale propadly až o devět procent na téměř tříleté minimum. Od dubnového zveřejnění nesrovnalostí ztratily akcie skupiny takřka 40 procent.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Mezi analytiky se podle agentury Reuters objevují dohady, že Toshiba hodnotu hmotných a nehmotných aktiv Westinghouse nadceňuje. Nynější hodnocení podle nich dostatečně nezohledňuje pokles poptávky po jaderné energetice po katastrofě ve Fukušimě a prudkém růstu těžby ropy v USA. Toshiba v červenci uvedla, že by svůj 87procentní podíl ve Westinghouse mohla snížit.

Westinghouse byl ve hře o dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Tendr na dostavbu sice společnost ČEZ loni zrušila, o dostavbě českých jaderných zdrojů se ale dál mluví.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru