Extremistický web White Media zveřejnil další e-maily, které prý patří premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Server tak učinil již podruhé. Extremisté navíc na webu vyhrožují, že zveřejní kompletní obsah Sobotkova e-mailu.

Tvrdí také, že si ministerský předseda do své soukromé e-mailové schránky přeposlal dokument podléhající utajení. Sobotka to skrze svého mluvčího popřel. "Na mail premiéra nebyl nikdy zaslán materiál v utajovaném režimu," napsal v neděli večer mluvčí vlády Martin Ayrer.

Ministerstvo vnitra považuje výhrůžky hackerů za útok na demokratický systém a jejich tvrzení za hrubou manipulaci s fakty. V tiskové zprávě poté uvedlo, že extremisté hrubě manipulují s fakty a snaží se vyvolat dojem, že premiér obdržel na soukromou e-mailovou adresu utajovaný materiál.

"Tato manipulace je postavena na kombinaci několika kroků. Vedle zjevných technických úprav jde o zamlžování časových údajů, záměnu přiložených dokumentů a s tím související cílené vytváření neexistujícího kontextu," uvedla mluvčí resortu Lucie Nováková. Vnitro podle ní má v této věci dostatek jednoznačných důkazů, které už předalo policii, jež v této věci vede intenzivní vyšetřování.

"Pokud bude někdo z nás zatčen nebo zařídíte zrušení našeho webu, dostanou se na veřejnost kompletní obsahy e-mailových schránek Sobotky a dalších členů jeho gangu," stojí na webu. "Navíc by vám pak hackeři vyhlásili totální válku. Nacionální revoluci nezastavíte a za každé pronásledování nacionalistů přijde radikální odveta," píše se také v krátkém prohlášení.

První várku e-mailů premiéra zveřejnili hackeři v tomto týdnu. Sobotka jejich pravost nepotvrdil, ale několik lidí z jeho okolí ano. Zveřejněná korespondence se týká například migrace, koaličních jednání, prezidentské kampaně nebo výběru ředitele Českého rozhlasu.

Nabourání e-mailu ministerského předsedy vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Podle Respektu přitom policie mimo jiné zkouší získat přístupová hesla k extremistickému webu, což by ji mohlo dovést k jeho současným provozovatelům. Detektivové už o ně prý v minulosti několikrát neúspěšně žádali soudy v USA, kde je server registrován. Vyšetřovatelé podle Respektu řeší i to, jestli nejde o akci, za kterou by mohlo stát Rusko.

Na napadení Sobotkovy schránky elektronické pošty reagovala sněmovna. Jeden z poslanců uvedl, že zákonodárci obdrželi minulý týden od odboru informatiky instrukci s pravidly, jak má vypadat bezpečné heslo e-mailové pošty. Například by ho neměli používat i pro jiné účely.