Policie rozšířila vyšetřování kauzy kolem e-mailu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o trestný čin vydírání, napsal v úterý server Neovlivni.cz. Strážci zákona zatím podle něj nemají informace o tom, že by premiér při nakládání se svým soukromým e-mailem porušil zákon.

Rozšíření vyšetřování souvisí s výhrůžkou, jež se objevila na extremistickém serveru White Media, který Sobotkovy e-maily zveřejnil. "Pokud bude někdo z nás zatčen nebo zařídíte zrušení našeho webu, dostanou se na veřejnost kompletní obsahy e-mailových schránek Sobotky a dalších členů jeho gangu. Navíc by vám pak hackeři vyhlásili totální válku," stojí mimo jiné na webu.

Ani policie, ani Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) nemá podle Neovlivni.cz informace o tom, že by Sobotka porušil zákon. "Nemáme jedinou indicii, že premiér porušil zákon či nějaký předpis. Ten nedělní mail byl zjevně podvrh, vyšetřování se proto soustředí na vypátrání útočníků," sdělil serveru zdroj blízký vyšetřování.

Narážel tak na to, že extremistický web tvrdil, že si ministerský předseda do své soukromé e-mailové schránky přeposlal dokument podléhající utajení. Sobotka to ale popřel. "Na mail premiéra nebyl nikdy zaslán materiál v utajovaném režimu," uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer.

Server Neovlivni.cz v úterý také napsal, že dosavadní informace z vyšetřování spíše naznačují, že útok na Sobotkův e-mail pocházel z tuzemska, nikoliv ze zahraničí. Nabourání korespondence ministerského předsedy vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Podle experta na extremismus Miroslava Mareše z Masarykovy univerzity v Brně je případ novinkou. "Takto vysoko do politické sféry extremističtí hackeři ještě v ČR nezaútočili. Je však třeba připomenout, že takzvaní nacionální h@ckeři fungují v rámci White Media už několik let," řekl Mareš. Napadení premiérovy pošty je podle něj výzvou pro další budování struktur kybernetické bezpečnosti v Česku a pro intenzivní dialog o spolupráci v této oblasti se Spojenými státy a dalšími partnery.

Proti zveřejňování citlivých informací o politicích na serveru White Media se v úterý ohradila také Strana zelených s ohledem na to, že mezi postiženými jsou i její členové. Data podle mluvčího strany Jana Žáčka mohou pocházet z interní databáze zelených, ke které mají přístup jednotliví členové.

Strana údaje analyzuje, prověřuje zabezpečení své databáze a zváží právní kroky. Řešením situace ale podle zelených nesmí být větší kontrola internetu, kterou navrhuje ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), neboť by to znamenalo omezení svobody a soukromí.

Ke zveřejnění e-mailů premiéra se na úterní tiskové konferenci vyjádřil mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. "Pan prezident je přesvědčen, že každý dospělý občan České republiky je plně schopen po publikaci uniklé korespondence učinit si vlastní úsudek a nepotřebuje k tomu žádné komentáře," řekl. Dodal, že média zveřejňováním podrobností činí svou práci stejně jako americká média v případě informování o e-mailech bývalé ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonové.