Hlavní město chce nakoupit desítky nových kamer a velkou část těch stávajících plánuje vyměnit za nové. Praha má v úmyslu napojit kamery do jednoho systému a nakoupit program, který rozezná obličeje a rozpozná podezřelé chování.

Koncepci radě hlavního města předkládá Libor Hadrava (ANO), který je přesvědčený, že program na rozpoznávání obličejů bude potřeba, až se někomu něco stane, a je do koncepce zařazen hlavně kvůli horšící se bezpečnostní situaci v Evropě.

"Bude ale záležet také na zastupitelstvu nebo radě města, jestli to schválí. Ale je to moderní program, který funguje už v několika světových metropolích?" vysvětlil HN a Aktuálně.cz Hadrava, který před politickou kariérou pracoval jako detektiv v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na protiteroristickém odboru.

"Zatím je to ve schvalovacím procesu, nic není dané. Je ale potřeba mít nějakou vizi toho, co Praha potřebuje,“ zakončil zastupitel.

Nový návrh kamerového systému, který zajistí provoz na dalších deset let, ale kritizují sami někteří radní či zastupitelé za piráty.

Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek, který je v neúplné městské radě jako jediný sociální demokrat, návrh odmítá. "Jsem proti tomu, aby město špiclovalo své občany, a vůbec se mi nelíbí, kolik ta realizace bude Prahu stát," řekl Dolínek s tím, že ví, jak důležitá je bezpečnost města.

Cena zatím není stanovená, půjde ale nejméně o desítky milionů. Celá koncepce musí podle Dolínka projít ještě veřejnou debatou, a proto bude zatím hlasovat proti.

Nad plánem nejásá ani opozice. Zastupitel za Piráty Ondřej Profant odmítá navrhovaný program na detekci obličejů.

"Znepokojuje nás vychvalování orwellovského kamerového systému v Londýně, kde je kamera doslova na každém rohu. Neexistují pořádné důkazy o tom, že kamerové systémy jsou dlouhodobě efektivním řešením prevence a odhalování kriminality," řekl Profant, podle kterého si na kamery zločinci zvyknou a kriminalita se přesune jinam.

"Naopak ve spojení se sledováním osob, či dokonce jakýchsi inteligentních systémů odhalování podezřelého chování, o kterých se hovoří, se jedná o snadno zneužitelný, jak už se v minulosti několikrát ukázalo, zásah do soukromí občanů," dodal Profant.

Že by se se schválením nové kamerové koncepce zatím mělo počkat, chtějí kromě Dolínka také radní za Trojkoalici Jan Wolf i Jana Plamínková. Požadují, aby tisk prošel výborem pro bezpečnost.

"Ten tendr je téměř za miliardu korun na deset let. Je proto potřeba, aby to tím výborem pro bezpečnost prošlo," řekl Wolf. Podle něj je ale problém i v délce navrhované zakázky.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Zvlášť v nyní, kdy jde elektronika a software tak rychle kupředu. Není tedy podle mě dobře, aby se něco takového soutěžilo na deset. Někoho tam vysoutěžíte a přitom ty ceny mohou být jiné," tvrdí Wolf s tím, že lepší bude, aby se tendr zkrátil na polovinu.

Kamery podle Wolfa na některých místech Prahy smysl mají hlavně kvůli zabezpečení hlavního města a plynulosti dopravy. Není ale potřeba, aby byly na každém rohu.

"Je nutné mít jistotu, že nezasahujeme do soukromí lidí a že se nebude jednat o "Velkého bratra", který bude sledovat to, co lidé na ulici dělají," vysvětlil Wolf.

Rada hlavního města měla návrh původně schvalovat na úterním zasedání, avšak koncepci zatím odložila.