Chytrý telefon za 90 korun, a navíc pěkný, není výmysl. V Indii se začíná prodávat telefon Freedom 251, který stojí 251 rupií. Základní smartphone se 4“ obrazovkou ale není tak levný jen díky nízkým nákladům na pracovní sílu – podle neoficiálních informací jej výrazně dotuje indická vláda premiéra Nárendry Módího.

Telefon prodává lokální společnost Ringing Bells, která začne přijímat předobjednávky ve čtvrtek 18. února. Telefon se základní, ale solidní výbavou s rozlišením 960 x 540 bodů, 1 GB operační paměti, 8GB úložištěm a podporou paměťových karet a dvojicí fotoaparátů s nízkým rozlišení, má pomoci uživatelům v chudých oblastech druhého nejlidnatějšího státu světa. Pro mnohé Indy je telefon jediným zařízením s připojením k internetu – to Freedom 251 nabídne prostřednictvím 3G sítí.

Kvůli omezenému přístupu k elektrické energii bude pro cílové uživatele možná problém ve výdrži telefonu, který má jen slabý akumulátor s kapacitou 1450 mAh, vzhledem k ostatní výbavě a bez neustálého využívání datových služeb však telefon může vydržet na jedno nabití i několik dní.

Telefon obsahuje obchod Google Play a je z výroby vybavený aplikacemi, jako je YouTube, Facebook či WhatsApp, zároveň ale obsahuje aplikace, za kterými stojí indická vláda – jde o aplikace Woman Safety, Fisherman, Farmer, Medical nebo Swachh Bharat, což je aplikace podporující iniciativu Čistá Indie.

Doposud nejlevnější chytrý telefon v Indii se prodával v přepočtu za 613 korun a šlo o Alcatel s operačním systémem Firefox OS (jeho vývoj nedávno skončil). V Česku je možné koupit nejlevnější smartphony s Androidem za 990 korun v podobě Sencor Element, jeho parametry jsou ale výrazně horší: 3,5“ obrazovka s rozlišením 480 x 320 bodů, 512 MB RAM, 4 GB pro systém a data a 1GHz procesor. Navíc má telefon od Sencoru starší verzi Androidu, 4.2 proti relativně aktuálnímu Androidu 5.1 v indickém telefonu Freedom 251.

Související