Evropská komise začala vyšetřovat Slovensko za jeho opatření v oblasti podpory producentů zelené energie, která poškodila výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů. S odvoláním na informace Evropské komise o tom v pátek informovali slovenští výrobci zelené energie, kteří loni podali komisi podnět, aby prověřila porušování unijního práva.

Asociace, které zastupují výrobce elektřiny v solárních elektrárnách, v malých vodních elektrárnách a producenty energie z bioplynu, si stěžovaly na odebrání finanční podpory za vyrobenou energii, dále na zavedení vysokých poplatků za připojení do distribuční sítě a za rozhodnutí distribučních společností nepřipojovat do sítě nové zdroje zelené energie.

"V energetice na Slovensku není něco v pořádku. Nikdy jsme takové existenční problémy neměli. Prodávat elektřinu za třetinové ceny jednoduše nelze," uvedl jednatel Asociace výrobců elektřiny z malých vodních elektráren Vladimír Mendel.

Na 1200 výrobcům elektřiny ze slunce, vody a bioplynu na Slovensku podle asociací byly odebrány zákonem zaručené podpory, a to bez možnosti odvolat se. Výrobci zelené energie napadli také vysoké poplatky za připojení do distribuční sítě s odůvodněním, že jsou diskriminační. Stížností se zabývá také slovenský Ústavní soud.

Zejména solární elektrárny získaly v minulosti na Slovensku od státu garanci štědrých výkupních cen, což se projevilo ve zdražení elektřiny.

Po boomu fotovoltaických elektráren v zemi začal stát podporu těchto kapacitně větších zdrojů energie utahovat. Vláda naopak zahájila program dotací na instalaci malých obnovitelných zdrojů energie v rodinných a bytových domech.

Slovensko se zavázalo do roku 2020 zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na 14 procent. V současnosti tento podíl podle výrobců zelené energie dosahuje 11 procent.