Japonský průmyslový konglomerát Toshiba prodá svou divizi zdravotnických přístrojů výrobci fotoaparátů Canon za 665,5 miliardy jenů (143 miliard korun). Toshiba, kterou nyní zmítá účetní skandál, současně oznámila, že plánuje v příštích třech letech investovat 360 miliard jenů (77,4 miliardy korun) do výstavby nového závodu na polovodiče v Japonsku.

Toshiba nabídla divizi Toshiba Medical k prodeji, aby si posílila hotovostní rezervy pro restrukturalizaci a na náklady soudních žalob kvůli účetnímu skandálu. Divize je druhým největším světovým výrobcem přístrojů pro CT vyšetření, vyrábí také rentgenové přístroje, ultrazvukové systémy a zařízení pro vyšetření magnetickou rezonancí. V posledním finančním roce tržby divize přesáhly 400 miliard jenů.

Canon vyrábí rentgenové přístroje a přístroje pro vyšetření očí. Firma se již několik let snaží expandovat do oblasti drahých zdravotnických přístrojů, protože poptávka po fotoaparátech s příchodem vyspělých chytrých telefonů klesla.

Generální ředitel Toshiby Masaši Muromači se po loňském odhalení účetního skandálu snaží reorganizovat konglomerát, jehož aktivity sahají od výroby laptopů po vybavení jaderných elektráren. Oznámil již zrušení 10 000 pracovních míst a plánuje prodat ztrátové výroby laptopů a domácích spotřebičů. Majoritní podíl ve výrobě spotřebičů pro domácnost by měla koupit čínská Midea Group, která je druhým největším výrobcem bílé techniky na světě, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru