Japonský konglomerát Toshiba chystá odpisy hodnoty americké dceřiné společnosti Westinghouse, která působí v oblasti jaderné energie, ve výši až 200 miliard jenů (43,7 miliardy korun).

Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Podle jednoho ze zdrojů současný generální ředitel Masaši Muromači rezignuje na svoji funkci.

Účetním skandálem otřesená Toshiba čeká rekordní ztrátu - čtěte ZDE

Toshiba loni přiznala nesrovnalosti v účetnictví. Ukázalo se, že od fiskálního roku 2008/2009 nadhodnotila svůj zisk celkem o 155 miliard jenů. Účetní skandál se stal v Japonsku největším od účetních manipulací firmy Olympus z roku 2011.

Obavy o finanční zdraví Toshiby a z možných odpisů kolují mezi investory již nějakou dobu. Toshiba minulý měsíc uvedla, že provádí zátěžový test, který má zjistit, zda bude muset učinit odpisy ve své jaderné divizi. Obliba jaderné energie od roku 2006, kdy Toshiba koupila Westinghouse, výrazně klesla, zvláště po jaderném neštěstí ve Fukušimě.

Firma ve středu uvedla, že zátěžové testy ještě nedokončila. K rezignaci Muromačiho se odmítla vyjádřit.

Muromači stanul v čele konglomerátu loni v červenci poté, co jeho předchůdce a dalších několik nejvyšších představitelů firmy rezignovali kvůli své úloze v účetním skandálu. V září uvedl, že neplánuje zůstat ve funkci dlouho a že chce předat funkci svému nástupci poté, co se ujistí, že firma je na cestě k oživení. Podle japonského listu Sankei chce Muromači zůstat ve funkci do června.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru