Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Evropa tone v nejistotě. Evropská unie slábne a budoucnost patří národnímu státu. Alespoň podle amerického prognostika, bezpečnostního analytika a geopolitika George Friedmana, který o svém pohledu na starý kontinent přednášel ve středu v aule pražského Cevro-Institutu.

Evropskou integraci označil v prvé řadě za americký geostrategický záměr, jehož hlavním cílem bylo zadržet sovětskou expanzi na Západ. Což se podařilo. "Dohody se uzavírají kvůli zisku, které přinášejí. A Evropská unie je dohoda," poznamenal.

Nyní však unie čelí velkým problémům - chybí jednotný evropský národ a i kvůli těžkopádnému přijímání klíčových rozhodnutí. "Premiéři jednotlivých států nakonec udělají to, co po nich chtějí jejich občané a nikoliv Evropská unie. Je to přirozené, protože žijeme v demokracii," zdůraznil Friedman. Případný odchod Velké Británie za tragédii nepovažuje, zejména ne pro ostrovní království. Pokud jeho příkladu nebudou následovat jiní a nedojde k ohrožení volného obchodu.

Těžkosti ale zvyšuje uprchlická krize. Nikoliv sama o sobě, protože unie podle něj má dostatečné kapacity, aby zvládla několik milionů migrantů navíc. Avšak proto, že se není schopna dohodnout na společném řešení. Což je vyvoláno i praxí, kdy velké státy v čele s Německem opakovaně rozhodují bez ohledu na názory menších členských zemí.

Ani budoucí německá politika není zřejmá. "Německo se může stát nebezpečným místem, je křehké. Nejde ale o žádné monstrum, jde o národní stát, který jedná ve vlastním zájmu," soudí analytik. Problémy s ním v budoucnu může mít Polsko, Českou republiku Friedman nezmínil. Politika Německa se mění i proto, že pro něj obchodně důležitá jižní Evropa se ocitla v chaosu a Němci by rádi prodávali do Ruska. A to by si mohlo klást politické podmínky. Jinou věcí je, zda Rusové budou mít čím platit. Do celé záležitosti pak může promluvit i případná rostoucí nezaměstnanost v Německu. "Nástupce Angely Merkelové bude v obtížné situaci," předpovídá americký expert.

Špatné zato jsou vztahy mezi Evropou jako celkem a Ruskem. To v žádném případě nehodlá pustit Západ ke svým hranicím a chce kolem nich vytvořit nárazníkové pásmo, které ho už zachránilo před nacistickou invazí. Zatím Moskva blufuje a nabízí jednání. Současně sbírá síly a zbrojí, a Friedman proto nevylučuje další tlak - snad v roce 2017 - na Ukrajinu nebo jižně od Kavkazu. "Ruská elita je znepokojená, cítí se pod tlakem veřejnosti, je méně obezřetná a musí více riskovat. To je problém," tvrdí.

Otázky vyvolává i dnešní podoba vojensko-politické spolupráce mezi Evropou a USA. Prezidentský kandidát Donald Trump není jediný, kdo kritizuje NATO. Evropští spojenci, říká Friedman, zůstávají vojensky slabí a přitom často brzdí americké kroky. Proto se mnozí za Atlantikem ptají: "co my vlastně máme z NATO?" Organizace by podle něj měla být reformována, aby tato asymetrie zmizela a aby náklady na obranu byly mezi Evropou a Amerikou ve větší rovnováze.

George Freidman je zakladatel prognostické agentury Stratfor (nazývané v nadsázce jako soukromá CIA), v jejímž čele stál do poloviny loňského roku. Nyní se věnuje novému projektu, obdobně zaměřené společnosti Geopolitical Futures.

obalka Ekonom 2016 16Objednejte si nové číslo Ekonomu přes SMS . Ke stažení je také v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.

Související