Celosvětové pobláznění pokémony, kteří na nás po letech opět zaútočili v rámci mobilní hry, donutilo spoustu hráčů středního věku se na okamžik zastavit a zakroutit hlavou: "Jo, tohle už asi fakt není pro mě." A před očima jim proběhly všechny ty dnes už tak komické animace, které se svíjely v útrobách starých počítačů Atari či sváděly nerovnou bitvu s operačním systémem DOS.

Takže promiň, pokémone Charmandere, strávil jsem teď s tebou hezkých pár dnů, kdy mě málem přejelo auto v Praze a vlak v Libčicích nad Vltavou, ale my kamarády asi nikdy nebudeme. Ovšem můžu ti říct něco, co ti ve tvé aplikaci profesor Willow nikdy nepoví − jaké hry jsou doopravdy dobré.

Prozkoumej zbrojnoše? Nikdy!

V první řadě je to samozřejmě Hlípa − jakási měňavka žijící na planetě Danepa. Ta se pohybovala v legendární hře z roku 1989, kterou jsi, Charmandere, mohl rozchodit na počítači PMD 85, ale také na tehdejším rozšířeném "atárku" − ano, to jsou ty počítače, kam se vkládaly kazety, ale vzhledem k tomu, že už dnes nikdo neví, co kazety jsou, raději to přeskočme.

Hlípa, podivný kousek hmoty, se přelívala v bludišti, hledala korunky a to je vše. Byla jakýmsi herním protipólem chobotniček z Čertovky, které děti znaly z televize. Hlípa byla to nejhodnotnější, co za komunismu vzniklo v základních organizacích Svazarmu, tedy Svazu pro spolupráci s armádou.

Samozřejmě ne každý Čechoslovák vydržel sledovat na obrazovce tak brutální a rychlé drama, jako když Hlípa popolezla během minuty o celý centimetr doprava.

Pro odpadlíky tu naštěstí byla řada textových her. Ty s fantasy tematikou po revoluci výborně zapadaly do tehdejšího masového čtení příběhů o hobitech, zaklínačích či princích Amberu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se