Zdá se, že hlavní mánie kolem 3D tisku opadla. Alarmující zprávy o 3D tištěných zbraních naštěstí bral málokdo vážně, 3D tištěné protézy a modely orgánů pomáhají ve zdravotnictví a trh s 3D tiskárnami může přirozeně růst. Velkou základnu má 3D tisk v Česku, kde sídlí hned několik výrobců tiskáren. Nejúspěšnější je mezi nimi podnik Prusa Research Josefa Průši. Tento mladý Čech patří k největším odborníkům na konstrukci 3D tiskáren vycházejících z otevřeného projektu RepRap.

Využití mají 3D tiskárny stejně jako před dvaceti lety hlavně ve velkých firmách, kde slouží k rychlému vytváření prototypů nových výrobků. Vedle profesionálních tiskáren za stovky tisíc i miliony korun se ale rozvíjí trh s menšími tiskárnami, které se dají pořídit už za 10 tisíc korun jako stavebnice (a sestavit doma) a mezi 20 a 30 tisíci jako kompletní výrobek. Příkladem takové tiskárny je nový model tiskárny Prusa i3 s označením MK2. Josefu Průšovi a jeho týmu se podařilo vyřešit několik zásadních problémů. Jedním z nich bylo to, že většina dosavadních domácích 3D tiskáren (předchozí model i3 nevyjímaje) nutila uživatele k náročné přípravě tiskové podložky a vyžadovala přesnou kalibraci. A to se mění.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru