Ztráta kontroly nad řízením je v současné době podle expertů hlavní příčinou katastrofických nehod v letectví. Trénink založený jen na cvičení pozornosti a prevenci přitom nestačí. Piloti tak cvičí na leteckých trenažérech, díky nimž si mohou vyzkoušet různé krizové situace a jejich řešení za podobných podmínek jako ve vzduchu. Vývojem těchto zařízení se zabývají i odborníci z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického (VUT) v Brně, kteří představí nejnovější generaci svého leteckého simulátoru na Mezinárodním strojírenském veletrhu. Ten začíná v pondělí v Brně.

Oproti předchozí generaci se výzkumnému týmu ve spolupráci s firmou VR Group podařilo simulátor rozpohybovat. "Kabinu jsme nově umístili na pohybovou plošinu, která umožňuje velmi věrohodně napodobit vjemy působící na posádku v průběhu letu. Změnili jsme i vizuální rozhraní, které nyní tvoří sada velkoplošných obrazovek s vysokým rozlišením. Vylepšili jsme také počítačem řízený zatěžovací systém, který zprostředkovává posádce silovou zpětnou vazbu od řídicí páky," líčí vedoucí výzkumného týmu Petr Chudý.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru