Produkce masa v letošním třetím čtvrtletí meziročně klesla o procento na 110 348 tun. Nákup mléka se zvýšil o 0,3 procenta na 614,4 milionu litrů, jeho ceny ale byly meziročně o 16 procent nižší. Klesly také ceny jatečného skotu, naopak zdražila jatečná kuřata a prasata. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad. Podle agrárního analytika Petra Havla se zemědělské ukazatele za současné vlády stále zhoršují, přičemž z toho viní přílišnou byrokracii. Ministerstva zemědělství ale tvrdí, že se situace v sektoru živočišné výroby začíná zlepšovat.

Podle Havla by měl stát zrevidovat požadavky na prvovýrobce a zpracovatele, byrokracie je dle jeho názoru velká. Vážně by se podle něho měla zvážit myšlenka snížení DPH u potravin z 15 na 10 procent, jak ji některé vládní strany navrhují. To by mohlo pomoci odbytu českých potravin, dodává.

Od července do konce září vzrostla produkce hovězího a telecího masa, pokles statistici zaznamenali v případě vepřového a drůbežího masa. Výroba hovězího a telecího činila 17 090 tun, což bylo meziročně o 4,7 procenta více. Produkce vepřového se snížila o tři procenta na 53 602 tun a drůbežího o půl procenta na 39 620 tun. Podle Agrární komory ČR v tomto čtvrtletí kulminovala mléčná krize. "Což se odrazilo na porážkách hovězího dobytka vzhledem k tomu, že část chovatelů již nemohla déle provozovat ztrátovou činnost výroby mléka," řekla mluvčí komory Dana Večeřová.

Podle ministerstva již téměř dva roky trvá cenová a odbytová krize v důsledku ruského embarga na dovoz potravin. "Ministerstvo zemědělství připravilo v roce 2016 řadu mimořádných podpor do sektoru živočišné výroby v celkovém objemu zhruba čtyři miliardy korun, a to kompenzace za sucho, vratku spotřební daně u zelené nafty a nové dotační tituly v rámci národních dotací. Tyto podpory již jsou vyplaceny či lze jejich vyplacení očekávat v průběhu příštích týdnů," reagovala na statistiku mluvčí resortu Markéta Ježková. Podle ní se tak podařilo zabránit velkému poklesu v živočišné výrobě a místo toho výroba stagnovala.

Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu byly meziročně většinou nižší, výjimkou byla pouze jatečná telata. U krav ceny klesly o 5,9 procenta, u jalovic o 5,1 procenta a u býků o 0,6 procenta. Jatečná telata zdražila o 6,9 procenta. Za prasata pak zemědělci utržili o 6,7 procenta více než loni, za kuřata se platilo meziročně o procento více. "Situace v živočišné výrobě se začíná pomalu zlepšovat, o čemž svědčí zlepšující se cena zemědělských výrobců živočišných komodit ve srovnání s loňským rokem," dodala mluvčí Ježková.

Průměrná cena jatečných býků byla 46,91 koruny za kilogram u živého zvířete a 85,37 koruny v jatečné hmotnosti. Prasata prodávali zemědělci za průměrnou cenu 31,67 koruny/kg v živé hmotnosti nebo za 41,18 koruny/kg jatečné hmotnosti. Průměrná cena kuřat byla 23,50 koruny za kilogram živého zvířete. Jakostní mléko pak zemědělci prodávali za průměrných 6,15 koruny za litr.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Podle předběžných výsledků zahraničního obchodu se v období od června do srpna 2016 vyvezlo více živých zvířat, než dovezlo," uvedli statistici. Vývoz nad dovozem převažoval také v případě zahraničního obchodu s mlékem a mléčnými výrobky. Naopak zahraniční obchod s masem pak vykázal zápornou bilanci u hovězího, vepřového i drůbežího, a to minus 5327 tun u hovězího, minus 53 420 tun u vepřového a minus 18 080 tun u drůbežího masa.

"Nadále spíše vyvážíme více suroviny a více dovážíme výrobky. Přidaná hodnota zůstává v zahraničí a to je špatně," okomentoval situaci Havel. Upozornil, že stále trvají intervence České národní banky, které pomáhají dovozu zboží. Až skončí, hrozí podle něho, že se situace ještě zhorší.