Hvězdný tablet z Německa. Masivní reklamní kampaň v Česku dosud neznámé značky TrekStor spojená s filmem Star Wars: Rogue One je těžko přehlédnutelná, stejně jako cena. Počítač typu 2 v 1 s FullHD displejem za pět a půl tisíce korun zní skoro pohádkově. I samotný tablet bez klávesnice za podobnou cenu by byl zajímavý.

Slovo „zajímavý“ v kontextu levného notebooku slouží podobně, jako když jej použije zdvořilý Angličan, když nechce naplno říct, že váš názor stojí za starou belu. TrekStor přitom zákazníky nešidí, za své peníze dostanete nadstandardní výbavu. Bohužel to nestačí.

Černý magnet na otisky

„Hvězdný tablet“ rozhodně nezklame kvalitou zpracování. Tělo tabletu i klávesnice je plastové, s matnou povrchovou úpravou. Vše lícuje, tablet v klávesnici drží pevně a spolehlivě. Můžete klidně nosit zařízení v otevřeném stavu za klávesnici, vypadnutí nehrozí. Tloušťka zařízení také odpovídá standardu, 2,8 cm u tabletu s klávesnicí není nijak hrozné. Nepříjemná je pouze hmotnost – 1,4 kg u zařízení s úhlopříčkou 11,6" je trochu moc, když notebooky s větší obrazovkou váží stejně, ale to se bavíme o dražších strojích. Tohle odpovídá ceně.

Designu jde v podstatě vytknout pouze dvě věci. Tou první a zanedbatelnou je fakt, že na matném povrchu uvidíte každý otisk prstů či dlaně. Není to nic neobvyklého, podobnou úpravu mají i dražší zařízení, ale opravdu špatně se to čistí. Nestačí prostě setřít mikroutěrkou jako u hladkých lesklých povrchů. Druhý problém je naopak výrazný a čistě funkční: Systém uchycení tabletu do klávesnice má malý rozsah otevření, jen asi 100 stupňů, a to je pro pohodlnou práci na klíně, ale i u stolu, trochu málo.

Zoufalý výkon bez ohledu na cenu

Kupovat levnější počítač je logické, každý nemá peníze na MacBook Air nebo Acer Alpha 12. Jenže od určité úrovně jsou úspory kontraproduktivní. A pokud chcete důkaz tohoto tvrzení, TrekStor ho prodává za 5690 korun.

Počítač vybavený 2 GB RAM a procesorem Atom x5-Z8300 s Windows 10 je totiž v podstatě nepoužitelný. I když budete pracovat ve Wordpadu nebo v Google Docs, budete i několik sekund čekat na to, až se napsané znaky objeví na obrazovce. Stejně tak budete čekat na zobrazení jednoduchých webových stránek, o Facebooku nebo Google Plus nemluvě.

Ano, TrekStor „Hvězdný tablet“ zvládne YouTube. Dokonce zvládne přehrávat on-line video se staženým jasem po dobu šesti hodin na jedno nabití, ale to je vše. Ani „mobilní“ hry, jako je Asphalt, nefungují plynule.

Nepodařilo se nám ani provést standardní test výkonu v testu PCMark 8, test se při několika pokusech vždy zastavil. V průběhu se zasekával v testu práce s tabulkovým editorem, nakonec vždy zhavaroval úplně na 99 % průběhu.

Problém je také s kapacitou úložiště. Z paměti s kapacitou 32 GB zbude uživatelům asi 12,5 GB, další 1 GB lze získat odinstalací souborů Microsoft Office, které jsou připravené hned ve čtyřech jazykových mutacích a zcela zbytečně zabírají místo.

Touchpad zralý na kladivo

Jednoznačnou hvězdou výbavy tabletu je Full HD displej s širokoúhlým poměrem stran. Jeho podsvícení je slabé, nerovnoměrné, ale přesto jde o nejlepší prvek výbavy. A budete ho používat i pro ovládání počítače, protože integrovaný touchpad je asi nejhorší, jaký jsme za posledních pět let měli v redakci. Touchpad je malý, necitlivý, nepřesný a nelze u něj obrátit směr posunu obsahu na obrazovce. Ten jde proti směru, kterým obrazovka reaguje, když s dokumenty pohybujete prstem na obrazovce  – a nikde nelze změnit, nebo je toto nastavení geniálně skryté.

Ani klávesnice si nezaslouží žádnou velkou chválu, ale na rozdíl od touchpadu je normálně použitelná. Nebo by byla použitelná, kdybyste na zobrazení písmenek ve Wordu nemuseli čekat tak dlouho. Je to škoda, ale v dané konfiguraci je Hvězdný tablet vyhořelý a neužitečný jako Hvězda smrti po úspěšném útoku rebelů.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru