Během posledních dvou dní zabily syrské vládní jednotky v Aleppu nejméně 82 civilistů. V úterý to oznámil mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville. Dodal, že podle zpráv z místa vstupují vládní vojáci do domů v bývalých povstaleckých čtvrtích a na místě zabíjejí civilisty. Mezi oběťmi je také 11 žen a 13 dětí. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun je těmito informacemi velmi zneklidněn.

"Při zdůraznění, že Spojené národy nejsou s to ověřit z nezávislých zdrojů tyto informace, chce generální tajemník vyjádřit své velké znepokojení zúčastněným stranám. Řekl svému zvláštnímu emisarovi pro Sýrii, aby se tím se zúčastněnými stranami rychle zabýval," uvedl mluvčí.

Na žádost Francie se kvůli Aleppu mimořádně sejde v 18:00 SEČ Rada bezpečnosti OSN, kterou bude informovat generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Francouzský zástupce při RB OSN François Delattre označil situaci v Halabu za "nejhorší humanitární katastrofu 21. století". "Musíme udělat vše pro to, abychom ukončili to krveprolévání, bezpečně lidi evakuovali a pomohli těm, kdo to potřebují," řekl Delattre.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Syrským vládním jednotkám se v posledních týdnech podařilo s pomocí ruských letadel postupně vyhnat z města téměř všechny protivládní ozbrojené vzbouřence, které podporují západní spojenci v čele s USA.

Dětský fond OSN (UNICEF) citoval nejmenovaného lékaře z východního Halabu, jenž uvedl, že v jedné z těžce bombardovaných budov v této části města zůstalo v úterý uvězněno mnoho osamělých dětí, možná až sto.

Bitva o syrské Aleppo se chýlí ke konci, povstalci přišli o další desítky lidí a stáhli se ze všech šesti důležitých čtvrtí, které dosud ovládali, oznámil v pondělí Ramí Abdar Rahmán, šéf exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle něj už rebelové ve druhém největším syrském městě kontrolují jen jedno malé území. Syrská státní televize tvrdí, že režimní síly se spojenci kontrolují již 99 procent města.