Vladimír Sapara a Karel Svoboda do Las Vegas jezdí už asi deset let. Ne do kasin, ale kontrolovat konkurenci, která vystavuje špičkové audiosystémy v rámci nejprestižnějšího veletrhu spotřební elektroniky CES. Letos se ale jejich role změnila.

Dvojice Sapara a Svoboda má pronajaté luxusní apartmá v hotelu Venetian, kde se odehrává část veletrhu věnovaná špičkovému audiu. V prostoru několika desítek metrů čtverečních mají zakladatelé společnosti Acoustique Quality vystavených několik párů reprosoustav, špičkové zesilovače a gramofon. Odborníkům, hlavně z řad distributorů pak pouštějí hudbu ze svých nejlepších reproduktorů. Hezky s výhledem na vyhlášený lasvegaský Strip. Cestu na veletrh si přitom hradí sami a nevyužívají žádnou státní podporu.

Při mé návštěvě se ještě rozehřívaly elektronky zesilovače. Veletrh teprve začínal, ale i tak vynikl kontrast pohodlí poslechové místnosti s mumrajem, který se odehrává na výstavišti jen pár desítek metrů pod námi.

Jako první dostaly prostor nejlepší reprosoustavy v nabídce Acoustique Quality s označením Passion. Třípásmový systém má výrazný design, na kterém pracoval Petr Novague. Stejný designér navrhl podobu nových jízdních kol Favorit nebo automobilu HN R200, který je moderní variací na legendární škodovácké "erko".

Barva ani design však v tomto případě roli nehraje. Hlavní je kvalita použitých komponent a fyzika zvuku. Pánům z malé moravské firmy se v tomto případě podařilo dosáhnout na skutečnou světovou úroveň. Té ovšem odpovídá i cena: téměř půl milionu korun za samotné reprosoustavy.

Stejnou skladbu známou jako znělka slavného Růžového pantera jsem si potom mohl poslechnout z novinky, která měla ve Vegas oficiální premiéru po několika letech vývoje. AQ Passion Orca je třetí člen nejvyšší řady Orca, který se však výrazně liší designem. Autoři si hráli s výrazným skosením ozvučnice a barevností. První v Česku prodaný pár má barvu "Ferrari rudá" s bílými prvky, ale na výběr bude mnohem více variant.

Cenu nových reprosoustav mi majitelé firmy zatím neprozradili, na peníze nepřišla řeč. Dá se čekat, že se bude pohybovat kolem sto tisíc korun, protože o něco větší verze Passion Teen stojí 150 tisíc korun. I tak by se ale na českém trhu mělo každý rok najít alespoň pár desítek zájemců, i když většina produkce půjde na export.

Naopak čistě na český a slovenský trh míří reprosoustavy řady AQ M23, relativně malé aktivní reprosoustavy, které stačí připojit k počítači nebo televizi, bez zesilovače. Když jsem se před odchodem zpět do divokého světa start-upů a virtuální reality zeptal, jak to vypadá právě s těmito dostupnými modely, dozvěděl jsem se, že se chystají inovované verze, které budou mít optický vstup nebo budou fungovat i jako USB zvuková karta. Obě varianty přitom znamenají kvalitnější zvuk, který je už u základní verze mnohem lepší, než napovídá cena.

Na rozloučenou jsem si potom mohl ještě poslechnout oblíbenou jazzovou skladbu Diany Krall Temptation, i když se to jinak ve vybrané společnosti na veletrhu nehodí. Je to prý příliš ohraný "popík". Ale když chcete ocenit kvalitu zvuku nových reprosoustav, je dobré na nich pustit hudbu, kterou máte pod kůží.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru