Šéfové sněmovny a Senátu Milan Štěch a Jan Hamáček (oba ČSSD) podporují, aby se otázka držení zbraní řešila v rámci stávajících zákonů, nikoli změnou ústavy. Novinářům to ve čtvrtek řekli po novoročním obědě s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě.

Ministerstvo vnitra chce ústavním zákonem povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka. Návrh novely, který předložilo, má v úmyslu prosadit ještě do letošních sněmovních voleb. Chce tak umožnit lidem bránit se proti teroristům například při útocích, jako byly loni nákladními automobily v Nice a v Berlíně. Návrh vyvolal kritiku části politiků.

Podle Štěcha se názory jeho, Hamáčka a Zemana na tuto otázku "částečně různí, ale nerůzní se až tolik". Bylo by podle něj rozumné se zabývat stávajícími zákony a některé změny přijmout v jejich rámci. "Nejsem přívržencem, alespoň z časových důvodů, změn ústavních zákonů," řekl. Dodal, že nikdo nemůže počítat s rychlým přijetím ústavního zákona.

Podobně se vyjádřil i Hamáček. Řekl, že se během oběda s prezidentem shodli na tom, že občané mají právo nosit zbraň a bránit se. "Je otázka, jestli je třeba měnit ústavu, nebo zda je možná lepší řešit to v rámci současných zákonů případnou novelizací," poznamenal. Dodal, že nemůže vyloučit, že ústava se v nějaké formě novelizovat bude. "Ale chápu to až jako další krok," řekl. Nejprve by zkoumal aktuální zákony a až poté přemýšlel nad změnou ústavy.

Jaký názor na problematiku ve čtvrtek vyjádřil Zeman, Hamáček se Štěchem neuvedli. Na začátku ledna webu Blesk.cz prezident řekl, že zda půjde o ústavní změnu nebo změnu jiného zákona, považuje za technickou záležitost. Pokládá ale za potřebné kvůli obraně před teroristy, aby existovalo pro občany právo nosit zbraň i do zařízení, kde to současné zákony nepovolují

Štěch ve čtvtek také po setkání se Zemanem řekl, že mluvili i o vzniku Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Útvar se od začátku roku zabývá mimo jiné ověřováním zahraničních i domácích dezinformací. Prezident s tím nesouhlasí a proti útvaru se několikrát vymezil. Štěch řekl, že je zastáncem jeho existence, i když byl na počátku vůči němu zdrženlivý. Poznamenal, že každý týden dostává do e-mailu "zaručené zprávy", kterých se zděsí. Po jejich náročném ověření zjistí, že jde o nepravdivé zprávy. "Úřad, který by ověřoval, objektivizoval a pravdivě uváděl, co je a co není pravda, by byl správným úřadem," dodal. "Nikdo z nás nechce připustit a nepřipustíme, aby to byl nějaký úřad centrální cenzury," dodal.