Samsung slibuje, že dnes změní vnímání mobilního telefonu. Mírně nabubřelé tvrzení se opírá o inovovaný vzhled telefonů s miniaturními rámečky pouze na kratších stranách displeje, smartphonů Galaxy S8 a S8 Plus. Samsung nemůže počítat s tím, že fanoušky překvapí. Snad o žádném jiném telefonu neuniklo tolik informací tak dlouho dopředu.

Galaxy S8 a větší model S8 Plus budou mít širokoúhlé displeje, podobně jako LG G6, tedy telefon představený před měsícem na veletrhu Mobile World Congress, kde Samsung chyběl. Odložení startu Galaxy S8 má hned dva důvody. Prvním jsou výrobní problémy s novou generací mobilních čipů Snapdragon 835 a Exynos. Oba čipy vyrábí Samsung novou, náročnější technologií, která má zajistit primárně nižší spotřebu telefonů.

Druhým důvodem ke zpoždění je integrace systému umělé inteligence pod názvem Bixby. Jde o technologii, kterou Samsung získal v říjnu loňského roku díky akvizici společnosti Daga Kittlause, autora Siri, který za asistentku přítomnou v telefonech, tabletech a počítačích od Applu získal 200 milionů dolarů.

Měsíc času navíc Samsung nepochybně využil také k pečlivému testování napájení a baterií. Po fiasku spojeném s bateriemi v Note 7 musí Samsung zákazníky jednoznačně přesvědčit, že nové telefony budou bezpečné. V tom se ale skrývá jedna potenciální slabina Galaxy S8 – malá kapacita baterie. Samsung totiž zvětší displeje obou modelů, kapacita akumulátoru ale zůstane údajně stejná jako u Galaxy S7 a S7 Edge.

Samsung se podle úniků informací zkusí s menší kapacitou vyrovnat tím, že na displejích s QHD rozlišením bude zobrazovat obsah pouze ve FullHD, nativní rozlišení využijí jen vybrané aplikace nebo jej bude uživatel muset ručně aktivovat. Vzhledem k pouze průměrné výdrži Galaxy S7 ale nelze očekávat, že by Galaxy S8 a S8 Plus patřily mezi rekordmany v tomto ohledu. S podobným problémem se potýká i Huawei P10, který podle našich zkušeností vydrží méně než loňský model P9 s menší kapacitou RAM a slabším čipsetem.

Výbava bez zásadních změn

Nový procesor a očekávané 4 GB RAM nebudou překvapení. Stejně tak se dá počítat s vyšší základní kapacitou úložiště, 64 GB je pro letošek u drahých telefonů základ. O velkých změnách se nehovoří ani u fotoaparátu, který patří k těm zcela nejlepším na trhu, Galaxy S7 se může rovnat pouze Google Pixel nebo iPhone 7 Plus a z letos představených modelů to na ohrožení pozice Samsungu také nevypadá.

Zajímavě působí zatím nepotvrzené informace o stolním režimu, který by měl fungovat podobně jako Continuum v systému Windows 10 Mobile. Ostatně Samsung již několik let do svých telefonů vkládá aplikace od Microsoftu.

Stále ale zůstává naděje, že Samsung něčím překvapí. Globálně ostatně může uživatele potěšit nová záruka, včetně jedné výměny displeje a rychlého vyřízení opravy, tu ale Samsung v Česku testoval už u Galaxy S7.

Zůstávají také otázky, které může zodpovědět pouze osobní zkušenost s telefonem – jak se užší a vyšší telefon bude držet, jak se bude zacházet se čtečkou otisků prstů umístěnou na zádech telefonu vedle fotoaparátu… A to je důvod, proč budeme představení Galaxy S8 sledovat v Londýně, kde si jej budeme moci vyzkoušet. A pak se s vámi podělit o odpovědi. A pokud se nebojíte davů, můžete se na GS8 podívat do prodejny Vodafone na Václavském náměstí už dnes v 18:00.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru