Schopnost strefit se do terče se cení. Stojí na tom maringotky s ohnutými vzduchovkami, chlapecké soupeření s prakem a plechovkami i nějakých třicet olympijských disciplín, pokud počítáme biatlon. Absolutní elitou mezi střelci jsou odstřelovači. A aby si pocit uspokojení z perfektní střely mohli užít i lidé bez zbrojního průkazu, existují hry jako je Sniper Elite a čerstvě vydaný Sniper: Ghost Warrior.

Herní série Sniper: Ghost Warrior se ve své třetí verzi výrazně měnila. Proti předchozím hrám s lineárním průběhem v sobě autoři z CI Games našli větší ambice. Rozhodli se vytvořit virtuální konflikt na velké mapě, s otevřeným světem situovaným do prostředí Gruzie. Více se soustředili i na příběh, ale celé to nedopadlo dobře.

Sniper: Ghost Warrior 3

Vojenská mise a záchrana bratra

Celá hra začíná netradičně. Malý kluk střílí ze vzduchovky, pak se objeví jeho bratr, aby se rozloučil před odjezdem na misi. Následuje střih a oba bratři sedí ve vrtulníku někde na území bývalého Sovětského svazu s úkolem zlikvidovat zbytky biologických zbraní po studené válce. Tato část hry slouží jako prolog a tutorial zároveň. Seznámíte se s hlavním hrdinou a jeho motivací a zároveň se naučíte hru ovládat.

Sniper se hraje z pohledu první osoby, ale principy celé hry připomínají Tomb Raidera nebo Uncharted, jen s tím rozdílem, že hlavní zbraní tu není luk nebo pistole či AK47, ale některá z celkem 14 moderních i méně moderních odstřelovacích pušek. Nechybí ale ani další střelné zbraně nebo průzkumný dron, který pomáhá odhalit pozice nepřátel a plánovat postup.

Úvodní mise má předvídatelný konec. Mise skončí neúspěchem, bratr zmizí a na vás bude, abyste zjistili, co se s ním stalo. U akčních her na příběhu tolik nezáleží, ale v případě hry, která se tváří jako simulátor vojenského odstřelovače, to nesedí. Těžko si představit velitele, který by poslal elitního odstřelovače na dlouhodobou misi do míst, kde zmizel jeho bratr. Snaha zjistit informace o něm totiž okamžitě znamená potenciál ohrožení primární mise. Ale podivný pocit z příběhu je jen jeden z mnoha detailů, které ve hře nesedí.

A nemluvím jen o tom, že moderní snipeři jednoduše nepracují sami a se zaměřením výstřelů a korekcemi na vzdálenost a sílu větru, tlak či vlhkost vzduchu jim vždy pomáhá spotter vybavený výkonnějším dalekohledem.

Průzkum a střelba

Základem Snipera je simulace střelby na velké vzdálenosti. Ve hře je maximální možná délka zásahu, alespoň na konzolích, kolem 600 metrů. Kvůli technickým omezením konzolí je to asi čtvrtina rekordu, kterého dosáhl britský sniper Craig Harrison, který v Afghánistánu zabil na vzdálenost dvou a půl kilometru obsluhu tálibánského kulometu.

Ghost Warrior 3 má realističtější zpracování střelby než konkurenční Sniper Elite, který se odehrává ve druhé světové válce. Hráč musí ručně nastavit kompenzaci vzdálenosti, zadržení dechu je kratší. Realističtější nebo spíše obyčejnější je také zpracování speciality her na odstřelovače: zpomaleného záběru smrtící střely. Zatímco Sniper Elite se vyžívá v rentgenovém zobrazení trhajících se vnitřností, Ghost Warrior nabídne jen trochu krve.

Než se ale dostanete ke střele, musíte se nejprve dostat na místo střetu, najít optimální „hnízdo“ a objevit cíle. Cestování usnadní terénní automobil, se kterým ale můžete v podstatě jezdit jen po silnicích. A protože ve hře nemáte věrného spottera Pátka, musíte si vystačit s dalekohledem a hlavně s výzvědným dronem.

Sniper: Ghost Warrior 3

Ten vypadá jako výborný herní prvek, ale jen do chvíle, než ho poprvé vyzkoušíte. Nepovedený tutorial vás totiž potrestá, pokud se pokusíte „nalétnout“ nad cílové území ze strany nebo příliš z vysoka. A když se dostanete nad cíle správným směrem, snadno se stane, že nepřátelské ozbrojence přehlédnete nebo naopak oni spatří váš dron. Obojí je vlastně do jisté mír realistické, ale také je to ve hře otrava.

Otravná je také omezená možnost likvidovat nepřátele tak, jak byste opravdu chtěli, tedy na dálku. Nejefektivnější je spíše styl hašašína. Tiché smrtící útoky z blízka ale komplikuje nekonzistentní umělá inteligence a střelba z křoví pistolí s tlumičem je sice efektivní, ale není to věc, kterou by měl dělat odstřelovač. V příběhových misích je jednoduše pro střelbu z odstřelovačských pušek málo prostoru, nepřátelé příliš snadno vědí, kde se skrýváte, a pokud selžete, systém automatického ukládání vás většinou pošle příliš daleko v čase, takže vás znovu čeká otravný přesun složitým terénem a čištění cesty k cíli.

Sniper: Ghost Warrior 3

Spousta výplně

Pokud by vás primární úkoly nebavily, můžete se pustit do hrátek s otevřeným světem, ve kterém najdete opevnění rebelů, zahrabané truhly s „poklady“, čtyři ukryté odstřelovací pušky a také několik vedlejších misí, které můžete splnit a získat tak za odměnu nové zbraně nebo výbavu.

Sniper: Ghost Warrior 3 tak má potenciál zabavit na poměrně dlouhou dobu. Problém je v tom, že čisté zábavy je ve hře málo, zvláště ve srovnání se sérií Sniper Elite. A Sniper Elite 3 i 4 navíc vypadá výrazně lépe a nechce po vás, abyste šplhali po skalách z pohledu vlastních očí a spouštění hry netrvá pět minut.