Přesně před rokem Acer sebral vítr z plachet Lenovu, když představil Swift 7, nejtenčí notebook na světě. Acer si prvenství udržel celý rok a letos přidal další. Nový Switch 7 Black Edition je první tablet s Windows 10, který má samostatnou grafickou kartu od Nvidie. A i když má čtyřnásobný výkon proti integrovaným grafickým čipům, Acer ho udrží v nízkých teplotách bez větráku.

Tisková konference Aceru byla překvapivě nabitější než jarní představení novinek v New Yorku. Hlavní roli přitom hrály nové technologie od Intelu, AMD i Nvidie. Prostor dostaly mobilní procesory 8. generace, extrémní Core i9 a nesměle se ukázaly i grafické karty AMD Vega.

Tablet s Windows i pro hráče

Největší pozornost si zaslouží další tablet z řady Switch. Po představení modelu 5, který testujeme v redakci, to vypadalo, že Acer polevil. Pětka proti původní Alphě 12 přinesla hlavně přepracovaný stojánek a čtečku otisků prstů. Nový Switch 7 Black Edition ale mění představu toho, co dokáže zařízení typu 2 v 1.

Tablet se zvětšenou obrazovkou s úhlopříčkou 13,5" je totiž první zařízení svého typu s integrovanou grafickou kartou Nvidia MX150. Grafický čip vyvinutý s důrazem na nízkou spotřebu má čtyřnásobný výkon ve srovnání s integrovanými čipy Intel Graphics HD. Do těla tabletu se vešlo i aktivní pero s technologií Wacom. Acer zvládl vylepšit i stojánek. Stojánek ve Swicthi 7 je skrytý v těle zařízení, po postavení na stůl a mírném zatlačení se sám vysune a pak se po mírném tlaku přizpůsobí do potřebného úhlu.

Unikátní tablet bude mít i odpovídající cenu 1999 eur, což by v Česku mohlo znamenat rovných 50 tisíc korun.

Nové rekordy u počítačů

Acer inovoval i počítače řady Swift a Spin, jde primárně o novou generaci procesorů, případně o přidání grafických čipů Nvidia do modelů s větším displejem. To platí na první pohled. Na druhý Acer pokořil vlastní rekordy. Nový Spin 7 je ještě o milimetr tenčí, má jen 9 milimetrů v zavřeném stavu a uvnitř je i LTE modem. Nový Swift 5 s FullHD obrazovkou se také zlepšil, je to nejlehčí notebook od Aceru. Tchajwanský výrobce se poprvé dostal u klasického notebooku pod jeden kilogram.

Po rekordně tenkých noteboocích Acer ukázal rekordně tenký počítač typu All-in-One s integrovanou bezdrátovou nabíječkou. S24 je tenký jen 6 milimetrů, výpočetní jednotka je v podstavci. V displeji jsou integrované reproduktory, v podstavci je dokonce malý subwoofer.

Přínosu nové generace mobilních čipů Intel se budeme podrobněji věnovat v pátečních Hospodářských novinách.

Síla v číslech

Zatímco Switch 7 Black Edition zaujal jako unikátní zařízení, které (minimálně na pár hodin) nemá konkurenci, nový stolní počítač z řady Predator zaujme prostým hromaděním nejlepších dostupných technologií. Acer už loni ukázal, že umí vyrobit extrémní stroje. Hvězdou veletrhu se stal nesmírně těžký a drahý notebook Predator X21 se dvěma grafickými kartami. Letos chce Acer zopakovat tento trik s počítačem Predator Orion 9000, který v sobě bude mít čtyři grafické karty, procesor s 18 jádry a v maximalistickém provedení i tři SSD disky typu M.2 a 128 GB RAM.

Acer, který raději neprozradil cenu chystaného stroje v nejlepší výbavě, i v tomto případě sází na vodní chlazení. To se bude starat o provozní teplotu procesoru. Zbytek zařízení včetně dvou grafických karet Nvidia nebo čtyř grafik z nové řady AMD Radeon RX Vega chladí systém aktivních větráků a „ledové tunely“, jež vedou chladný vzduch zvenku k součástkám a následně jej ohřátý vyvádějí ven.

Acer výrazně upravil i design nových stolních počítačů – nepřipomínají už pásovce nebo středověké brnění a nemají ani tradiční červené podsvícení. Místo toho jsou prosklené, mají připomínat vesmírnou loď a svítí chladnou modrou barvou, aby zdůraznily kvalitu chlazení. Barvu budou moci uživatelé změnit s pomocí předinstalovaného softwaru, ale výchozí modrá je dobrá. Acer byl i překvapivě praktický - obří skříň má kolečka, takže se s ní snadněji na zemi manipuluje. Základní verze bez uvedené konfigurace bude stát 2 tisíce eur, tedy asi 50 tisíc korun.

Díky tomu, že herní trh patří k nejrychleji rostoucím segmentům ve světě PC, nabízí Acer hráčům i další doplňky. Vedle nové myši či sluchátek jde hlavně o velký monitor téměř bez rámečků s úhlopříčkou 35", rozlišením 3 440 × 1 440 bodů a podporou technologie HDR a obnovovací frekvencí 200 Hz. Nový monitor se ale začne prodávat až počátkem příštího roku, zatímco nové počítače přijdou už v listopadu.

Zvětšující se chromebooky

Acer je jediný výrobce, který v ČR oficiálně nabízí počítače s ChromeOS od Googlu. Díky tomu je pro nás zajímavý i nový Chromebook 15 s hliníkovým tělem a Full HD obrazovkou s úhlopříčkou 15,6". Acer slibuje dvanáctihodinovou výdrž na baterii a nabídne varianty se 4 i 8 GB operační paměti. V prodeji bude také verze s dotykovou obrazovkou. Nejlevnější model přijde v přepočtu na 13 tisíc korun.

Projektory se 4K rozlišením

Další rekordy Acer překonal v méně sledované oblasti: ukázal totiž nejmenší laserový projektor VL7860 s podporou 4K obrazu. Systém používá technologii Texas Instruments XPR, která využívá čip se 4 miliony miniaturních zrcadel, jež rychle rozkmitá, aby dosáhl efektu osmi milionů bodů potřebných pro obraz v UltraHD. Projektoru nechybí ani podpora technologie HDR. Druhý model P8800 má ještě vyšší maximální jas a větší zoom i motorizovaný posun objektivu.

Krmítka a senzory pro zvířata

Stejně jako před rokem si Acer neodpustil prezentaci produktů své dceřiné společnosti Pawbo, která vymýšlí elektronická zařízení pro psy a kočky. Po loňských krmítkách přibyly letos senzory pro sledování polohy zvířat a sledování jejich fyzické aktivity.

Pro plechové miláčky pak Acer představil 360° kameru do auta s LTE modulem a GPS nebo novou 360° kamerku s klasický fotoaparátem jako novou generaci kompaktních fotoaparátů, také s LTE a možností editovat fotografie přes sdílením. Video lze sdílet i ve formě živého vysílání.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru