V Berlíně se ukázaly nové počítače, sluchátka se zvukem, který se upraví podle vašich uší, chytré pračky, ale nejvíce pozornosti přilákal jediný nový telefon. LG ukázalo model V30, který poprvé v historii řady V nemá dvojitý displej. Místo toho firma vsadila na protaženou obrazovku s poměrem stran 2:1 bez velkých rámečků.

LG V30 je třetí telefon značky vybavený OLED obrazovkou s rozlišením 2880 x 1440 px. První dva pokusy nesly název Flex a plastický OLED displej v nich byl mírně prohnutý a celý telefon bylo možné prohnout. Nová generace OLED obrazovek od LG pro telefony vypadá na první pohled solidně, i když nemá takový maximální jas ani přesné rozlišení barevných odstínů jako konkurence od Samsungu.

Dobrou zprávou pro zákazníky je, že LG, na rozdíl od modelu G6, nebude schovávat nejlepší funkce jen pro vybrané trhy – i evropská verze V30 bude mít špičkový sluchátkový zesilovač, který si zasloužil nálepku B&O na zádech telefonu. Odlišná ale bude kapacita operační paměti, lákavých 6 GB nabídne LG jen někde a v Česku to nejspíše kvůli citlivosti zákazníků na cenu nebude.

Telefon bude pohánět Snapdragon 835, který se nedostal do jarního modelu G6, k dispozici bude 64 GB prostoru pro data a možnost používat paměťové karty. O podpoře dvou telefonních karet LG nemluví, Samsung přitom už nabízí Galaxy S8 ve verzi Duos a Note 8 prodávaná v česku na volném trhu bude také dualSIM.

Design modelu V30 s větší 6“ obrazovkou je podobný G6 představené na jaře. Na obří velikost je telefon překvapivě lehký, váží méně než 160 gramů. To je méně, než vážila G6. Zádům telefonu vedle čtečky otisků prstů vévodí duální fotoaparát, jehož objektivy na první pohled nevypadají nijak důležitě. Ve skutečnosti jde o potenciálně nejsilnější braň nového telefonu.

LG se drží svého konceptu duálního fotoaparátu, který kombinuje hlavní snímač se sekundárním s širokoúhlou optikou na hranici rybího oka – zorný úhel objektivu je 120°. Novinkou je rekordní světelnost objektivu s clonovým číslem f1.6, standardem je přitom clonové číslo kolem f2.0 a Galaxy S8 má o jeden krok horší světelnost f1.7.

Pro uživatele telefonu to znamená potenciálně lepší fotografie pořízené za horších podmínek nebo ostřejší záběry objektů v pohybu – ideální pro rodiče nebo majitele domácích mazlíčků. Jak bude fungovat v praxi, zjistíme ale až při testování, jehož termín zatím neznáme.

LG fanoušky také zklamalo. Loni představilo model V20 jako první nový telefon s Androidem 7.0. Očekávání, že LG tento kousek zopakuje, se nenaplnila. Aktualizace na "Oreo" by měla přijít do konce letošního roku, ale není to úplně jisté.