Křeslo Barcelona je pojem. Jednoduché snoubení kovu a kůže a elegantní tvary udělaly z křesla bez područek i pořádné opory zad jeden z nejznámějších a nejobdivovanějších kusů nábytku. Sluchátka Beoplay H9 mi ozdobu interiéru vily Tugendhat připomínala v několika ohledech. Tím hlavním byl samozřejmě design.

Sluchátka Beoplay patří k těm nejvymazlenějším stylovým sluchátkům vůbec. I Sennheiser Momentum proti nim vypadají vcelku obyčejně. Kombinace leštěného hliníku jako těla mušlí, náušníků z jemné jehněčí kůže v přírodní béžové (velbloudí) barvě a poctivý pruh hovězí usně na hlavovém mostu působí majestátně, stroze a přitom elegantně. Jakob Wagner, který vzhled sluchátek navrhl, může být spokojený.

Sluchátka Beoplay H9

Dotyky a plátno nebo flanel

Z praktického pohledu design funguje, ale ne úplně dokonale, podobně jako křeslo Barcelona. Mušle sluchátek jsou pro moje uši trochu malé a polstrování hlavového mostu skryté za hezkou šedivou tkaninou by mohlo být měkčí. To jsou ale detaily. Horší je to s dotykovým ovládáním sluchátek, které je poněkud komplikované, nepřesné a neintuitivní. Například zvyšování hlasitosti krouživým pohybem tam, kde ostatním stačí pohyb prstem nahoru nebo dolů, je jednoduše mimo.

Sluchátka kromě membrány a měničů s průměrem 40 mm obsahují spoustu elektroniky – H9 totiž míří do nejvyšší kategorie bezdrátových sluchátek vybavených technologií aktivního rušení okolního hluku. V krabičce je pak vedle samotných sluchátek plátěný sáček, jako obal při transportu, adaptér na staré zábavní systémy v letadlech a dvojice kabelů – klasický audio s 3,5mm konektorem na obou stranách a napájecí; bohužel starého standardu microUSB.

SLuchátka Beoplay H9

Zatímco samotná sluchátka jsou opravdu luxusní, výbava vzbuzuje otázku, proč B&O u tak drahých sluchátek šetří na drobnostech. Tak drahá sluchátka, ideální pro cestovatele, a plátěný nebo flanelový pytlík místo pevného pouzdra, které by sluchátka při transportu skutečně chránilo? Ani starý napájecí konektor nedává smysl, kolik tím mohla firma ušetřit? 50 korun ze třinácti tisíc?

Líbivý zvuk pro masy

U sluchátek je nejdůležitější zvuk a pohodlí. BeoPlay H9 v jedné kategorii má co nabídnout, v druhé je to složitější. Osobně z toho, jak sluchátka zní, vůbec nadšený nejsem. Zvuk je jednoznačně zkreslený směrem k mohutným basům. Jako by sluchátka navrhovali zvukoví inženýři značky Beats, které naštěstí někdo trochu korigoval. Ale vzhledem k popularitě beatsů a basově laděného zvuku vůbec je zřejmé, že to je záměr výrobce, nikoliv „nehoda“.

Nakonec musím přiznat, že poslech elektronické hudby sluchátkům opravdu slušel. Album Intense Armina van Buurena mám naposlouchané už možná na dvou desítkách sluchátek, ale pořád mě neomrzelo. V podání BeoPlay H9 byl zvuk nabušenější, než jsem zvyklý. Ducání mě občas donutilo jemně kývat hlavou. Při vyšší hlasitosti je ale dunění trochu ohlušující, nedává dost prostoru ostatním zvukům, vokály nezněly tak dobře, jak by měly, více prostoru dostaly až vyšší tóny.

U taneční hudby to nevadí, ale u luxusních sluchátek v cenové kategorii, v jaké jsou Sennheiser HD660 S nebo nová sluchátka Beyerdynamic Aventho s umělou inteligencí upravující zvuk podle uší svého majitele, to není optimální.

U levnějších sluchátek, hlavně u těch herních a stylových, se přidané basy odpouští mnohem snadněji a dá se za ně i chválit. V tomto případě je na ně nutné důrazně upozornit – pokud chcete hutné basy a odpustíte méně čitelné středy, pak ano. Jinak pozor, H9 znějí opravdu „mladistvě“. Alespoň majitele iPhonů potěší, že sluchátka podporují kodek AAC, který zajistí kvalitnější přenos hudby z telefonů a tabletů od Applu. Na straně Androidu pak trochu chybí podpora AptX HD. Tento nový kodek je ale zatím stále vzácný i na straně telefonů, nejen u sluchátek.

Rozpačité je to také s kvalitou rušení okolního hluku. Sluchátka díky své uzavřené konstrukci dokáží blokovat hluk pasivně, zapnutí ANC pak nepřináší výrazný efekt. Není to jako u Bose QuietComfort 25 nebo Sony MDR-1000X, kdy se zapnutím ANC přenesete nějak mimo prostor a čas. I nedávno testovaná sluchátka PCX 550 od Sennheiseru mají kvalitnější ANC i delší výdrž na baterii. BeoPlay H9 na jedno nabití vydrží hrát a zároveň tlumit okolí asi 12 hodin.

Vlastně se tím můžeme vrátit k onomu křeslu z vily Tugendhat – je krásné, svědčí o dobrém vkusu, ale extra pohodlné na dlouhé sezení není. S BeoPlay H9 je to podobné – vypadají skvěle, dokáží pobavit, ale do San Francisca bych s nimi letět nechtěl.