Aktualizace: Původní text převzatý ze serveru The Register uváděl, že se bezpečnostní chyba, která způsobí zpomalení v podstatě všech počítačů na trhu, týká pouze procesorů Intel. Intel tuto informaci rozporuje v oficiálním vyjádření. Podle Intelu se chyba týká "procesorů mnoha výrobců používaných v různých typech zařízení" a firma pracuje na řešení problému s AMD i společností ARM. Softwarový inženýr AMD Tom Lendecky ale veřejně odmítá, že by se chyba týkala procesorů AMD, protože ty využívají architekturu, která neumožňuje sdílení paměti mezi jádrem systému a aplikacemi. 

Podle serveru ZDNet se přímo čipů od Intelu týkají dvě bezpečnostní slabiny. Náchylné jsou přitom procesory vyráběné dokonce více než 20 let.

Ve středu ve večerních hodinách vydal Microsoft aktualizace pro podporované operační systémy Windows a uvedl, že se problém týká zařízení s různými procesory. Nebezpečný přístup k chráněné paměti se týká také procesorů v mobilních telefonech. Společnost ARM Holdings uvedla, že se chyba týká procesorových jader řady Cortex A, které jsou v obrovském množství čipových sad včetně těch od Applu, Samsungu či Huawei. 

Podrobné informace o bezpečnostní hrozbě spojené s architekturou moderních procesorů zveřejnil už také Google. Ten potvrdil, že se situace týká uživatelů Androidu i Chrome OS. Google v nejnovější sadě bezpečnostních aktualizací pro Android i Chrome OS problém softwarově odstranil - tuto aktualizaci však dostane pouze zlomek zařízení s operačním systémem Android.

Chyby, které umožňují přístup k chráněné oblasti paměti, jsou zásadní, ale jejich zneužití je možné v případě, že útočník již získal přístup k napadenému přístroji a dokázal na něm spustit uživatelský program. Nejen pro nezáplatovaná zařízení tak zůstává hlavní linií obrany bezpečnostní hygiena - aktualizace systému a používaných aplikací, stahování programů pouze z důvěryhodných zdrojů a opatrnost při práci se soubory.

 

Původní zpráva: Intel udělal v návrhu svých procesorů zásadní chybu, která ve výsledku zpomalí chod stovek milionů počítačů s operačním systémem Windows a Linux. Vývojáři pracující na jádru Linuxu se snaží bezpečnostní díru opravit, od Microsoftu se očekává, že aktualizaci vydá v nejbližších dnech, testují ji už uživatelé v programu Windows Insider.

Chyba se dotkla i systému MacOS od Applu (který už ve verzi 10.13.2 údajně dostal aktualizace), protože není závislá na operačním systému, ale je přímo v procesorech. Totéž se týká velkých cloudových služeb, které mají servery vybavené čipy od Intelu. Bez starostí mohou být naopak uživatelé procesorů AMD, které touto chybou netrpí. Intel ale ovládá 80 procent trhu s počítačovými procesory, a dokonce 90 procent u notebooků a serverů.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru