Samsung už začal s masovou výrobou procesorů pro chystané telefony Galaxy S9 a S9+. Nové mobily od Samsungu budou mít podle uniklých informací design velmi podobný loňským modelům, ale s ještě užšími rámečky nahoře a dole. Hlavní změnu má přinést procesor Exynos 9810, který se ukáže na veletrhu CES 2018 v Las Vegas. Nová čipová sada už dokonce obdržela ocenění CES 2018 Innovation Awards.

Samsung díky vylepšené 10nm výrobní technologii dokázal zvýšit takt čtyř výkonných jader procesoru na 2,9 GHz. Díky vyššímu taktu a vlastním úpravám návrhu procesoru jsou tato jádra dvojnásobně výkonná ve srovnání s procesory v Galaxy S8. Při zapojení všech procesorových jader je výkon Exynosu 9810 vyšší o 40 procent. Tím by se Samsung mohl minimálně přiblížit výkonu procesoru A11 Bionic od Applu.

Exynos 9810

Výpočetní jádra doplňuje grafický čip Mali-G72, ten by proti čipu v Galaxy S8 měl přinést jen asi pětinové zlepšení. Jde o stejný čip, jaký má v sobě Huawei Mate 10 Pro, u Samsungu ale bude pohánět displej s vyšším fyzickým rozlišením.

Podobně jako Apple a Huawei přidává Samsung také hardwarovou podporu zpracování úloh strojového učení a umělé inteligence. Tu nejspíše využije k optimalizaci chodu telefonů a k lepšímu zpracování fotografií – Galaxy S9 bude mít podle všeho tradiční fotoaparát s jedním objektivem, Galaxy S9 Plus má ale nabídnout duální fotoaparát, jaký má Note 8. Šlo by tak o první rozdíl ve výbavě mezi menší a větší verzí telefonu řady Galaxy S.

Samsung se v tiskové zprávě chlubí také novou verzí modemu, který zvládá ještě rychlejší datové přenosy v LTE sítích – až 1,2 Gbps. Není to ale velký rozdíl proti "gigabitové" konkurenci, která už je na trhu, v praxi jsou takové rychlosti nereálné. Samsung ale slibuje také vyšší stabilitu spojení.

Novinky nejen od Samsungu na veletrhu CES budeme sledovat od neděle 7. ledna přímo v Las Vegas.

Související