Ani výpadek elektřiny, ani dvoudenní déšť nebo šílené zácpy na hlavním bulváru nedokázaly zkazit přehlídku inovací v Las Vegas. CES 2018 se nesl primárně ve znamení umělé inteligence, která proniká do telefonů, domácností i automobilů. Mezi tisíci nových produktů zářily nové tenké televizory s vysokým jasem, futuristické koncepty a souboj Googlu a Amazonu o to, kdo získá více partnerů pro své inteligentní asistenty.

Trojice největších výrobců elektroniky – Samsung, LG a Sony – letos lákala více na koncepty budoucích produktů než na zásadní změny dostupné v průběhu letošního roku. Televizi s jasem 10 tisíc nitů, televizi z milionů LED prvků ani OLED televizi, kterou lze smotat do ruličky, letos firmy prodávat nezačnou. 

CES 2018 ukázal také ústup Microsoftu a Intelu ze slávy, větší pozornost lákala konkurence – počítače s procesory Snapdragon a výdrží přes dvacet hodin na jedno nabití, virtuální a rozšířená realita, kterou má z pohledu čipů pod palcem také Qualcomm a hlavně reprosoustavy s Alexou od Amazonu a Google Asistentem, ty druhé dokonce v několika podobách s displejem. Cortana, již Microsoft integroval do Windows 10, sledovala soupeření Amazonu a Googlu zdálky a Siri, jako by ve Vegas ani nebyla.

 

 

 

Nejzajímavější novinky přinášíme průběžně v on-line přenosu.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
13.1.2018 00:41 | Brány se zavírají... ale to nejlepší přišlo na konec

Pátek odpoledne je na CESu smutná doba. Část vystavovatelů už balí stánky, davy řídnou a známí se loučí s tím, že třeba zase za rok... Na nostalgii ale není čas, když se můžete postavit robotu, který využívá to nejpokročilejší z optiky, mechaniky i umělé inteligence ve stolním tenisu.

Omron Forpheus není humanoid, je to robotická paže s motorem, který umí paží pohybovat v pěti směrech s přesností desetiny milimetru, o tom, kam se ruka s pálkou pohne, rozhoduje umělá inteligence na základě informací ze dvou kamer, které sledují míček, a třetí, která sleduje pohyb lidského hráče. 

Forpheus přitom není naprogramovaný na to, aby svého soupeře zničil tvrdými ranami, ale aby co nejdéle udržel míč ve hře. Nakonec se mi podařilo uhrát dva míče, každý bod byl důvod k oslavě, prootže Forpheus je jednoduše strojově přesný - jeho "oči" mají zatím limity v odhalení velké rotace míčku, smeče naopak vrací s ledovým klidem.

Omron ping pong

Děkujeme za čas, který jste s ními virtuálně na CESu strávili a těšíme se třeba zase za rok... Nebo spíše za šest týdnů z Barcelony na Mobile World Congress.

13.1.2018 00:34 | To hlavní na jednom obrázku

Snímek ze stánku společnnosti Kia ukazuje to nejdůležitější, co se na CESu dělo. Původně výstava spotřební elektroniky se po padesáti letech proměnila pomalu v autosalon a celé výstaviště ovládla umělá inteligence zosobněná Alexou od Amazonu a Google Asistentem.  Hlasové ovládání funkcí však nebude mít jen koncept elektrického vozu Kia Niro EV, ale i produkční automobily této značky.

Kia chytre elektricke auto

13.1.2018 00:25 | Český projekt Angee na CESu získal ocenění

Chytrá kamera Angee, jejíž vývoj probíhá v Praze, získala na veletrhu CES ocenění TWICE Pick od společnosti, která publikuje oficiální tiskovinu veletrhu CES Daily. TWICE rozdalo téměř osmdesát ocenění, ale při 20 tisících nových produktů představených během jediného týdne to není špatný výsledek. 

12.1.2018 21:39 | Sennheiser chystá svou první reprosoustavu a předvedl zázrak se sluchátky

Německý Sennheiser si do Vegas přivezl dvě novinky: a nová high-endová sluchátka HD 820 s uzavřenou konstrukcí a prototyp soundbaru s prostorovým zvukem, což je pro firmu první pokus o vstup na trh reprosoustav pro koncové spotřebitele. Obě novinky jsou působivé.

Soundbar s 3D zvukem s podporou kodeku Dolby Atmos ukazoval už před dvěma lety Creative, letos má podobnou reprosoustavu i LG, oba konkurenti Sennheiseru ale v základu využívají vedle soundbaru také subwoofer. Sennheiser plánuje soundbar s 15 reproduktory prodávat samostatně - basová složka přitom vůbec není špatná. Firma ale plánuje, že umožní i připojení externího basového reproduktoru.

sennheiser prostorovy soundbar

Sluchátka HD820 jsou nicméně zajímavější. U úplného high-endu nové produkty většinou přinášejí za spoustu peněz jen marginální vylepšení, které většina lidí ani nepozná. U HD820 to neplatí, rozdíl proti dosavadnímu topmodelu HD 800S je obrovský. Největší není paradoxně v podání basů, ale v oblasti, kde vynikaly původní osmistovky - prostorovosti zvuku a separaci jednotlivých nástrojů. Uzavřená sluchátka se skleněným panelem místo obvyklého plastu či dřeva, mají  výrazně širší soundstage. jak to inženýři Sennheiseru dokázali, to nevím, ale takový rozdíl nikdo nečekal.

Sennheiser HD 820

12.1.2018 21:29 | Setkání s krajany...

Vedle vystavovatelů je na CESu několik dalších českých firem, které hledají nové produkty do svých obchodů nebo partnerství. Úplnou náhodou jsem ale narazil na člověka, který má české předky a kromě toho pracoval v 80. letech ve společnosti Words +. Stan Henel se podílel na vybudování komunikačního systému pro Stephena Hawkinga. Někdy je prostě lepší vytáhnout sluchátksa z uší a bavit se s lidmi okolo.

12.1.2018 14:38 | Unikátní televize The Wall přežila výpadek proudu

První pokus pořádně si prohlédnout televizi tvořenou miliony miniaturních LED svítidel se nám kvůli poruše transformátoru nepovedl. Druhý už byl úspěšnější a výsledek byl působivý. Obří televize s rozlišením 8K vůbec nevypadá jako reklamní LED poutače s velkými mezerami mezi jednotlivými LED svítidly. Jas televize je impresivní, ale Samsung návštěvníky veletrhu nepustil dost blízko, aby bylo možné povrch televize podrobně porovnat. Navíc se nedá čekat, že by nám Samsung tuto televizi do konce letošního roku půjčil na test.

The Wall

12.1.2018 12:34 | Asistent s displejem i u LG

Smart displeje s Google Asistentem jsou úplná novinka představená Googlem na CES hned ve třech podobách – vlastní verzi dělá Lenovo, JBL a také LG. Právě LG WK9 vypadá jako optimální kombinace designu a zvuku – Lenovo je hezké, ale má jen jeden reproduktor a LG vypadá lépe než JVC. Kvalitu zvuku jako takového je ale zatím předčasné soudit – displeje s Google Asistentem se začnou prodávat až v polovině roku. 

LG WK9

12.1.2018 11:08 | Robot místo destruktivního štěněte

Málokdo, kdo nikdy neměl psa, tuší, jak hrozné je pořídit si štěně. Je to ještě horší než mimino. To třeba nerozkouše rovnátka. Vyměnit živé štěně za robopsa Aibo od Sony pak může být lákavé. Aibo je hravý robot, který na zahradu netahá polštáře. Hraje si jen s míčky a speciální kostí a rád se nechává drbat. Cena 50 tisíc korun je ale poněkud přehnaná, za to se dá pořídit nejen opravdový pes, ale také někdo, kdo ho bude prvních pár měsíců každé dvě tři hodiny venčit.

IMG 20180111 105603

12.1.2018 10:13 | Chytřejší auto skoro pro každého

Kanadská společnost Klashwerk umí udělat z každého auta chytrý vůz, ještě chytřejší než ten od T-Mobilu. Raven je v podstatě heads-up displej kombinovaný se dvěma kamerami, GPS a dalšími senzory. Umí sledovat polohu auta, automaticky nahrává video, které umí zpracovat do podoby krátkých videoklipů shrnujících celou cestu. O výměnu dat mezi mobilní aplikací a zařízením Raven se stará integrovaný LTE modem. Raven stojí v přepočtu asi sedm tisíc korun, dalších asi 200 korun měsíčně stojí mobilní připojení.

raven

12.1.2018 08:50 | Krásný den na neúmyslné zabití pacienta

HTC ve Vegas představilo vylepšenou verzi svého headsetu pro virtuální realitu. Vive Pro má vyšší rozlišení, integrovaná sluchátka a další vylepšení. Důležitější než headset jsou ale aplikace. Více než hry nás zaujaly dva simulátory. První učí studenty medicíny správný postup při operaci srdce, druhý udělá z uživatele řidiče vysokozdvižného vozíku.

Aplikace SimforHealth je zajímavá tím, že podporuje přítomnost dvou lidí na operačním sále – instruktora a žáka. Zpracování operace, při které jsem kvůli chvilce nepozornosti zarazil chirurgické nůžky někam pod hrudní kost, není graficky dokonalé, ale proceduru ukazuje detailně, alespoň podle kontrolního záznamu operace na YouTube.

CES2018 

Technicky povedenější byla aplikace společnosti Raymond, výrobce vysokozdvižných vozíků. Tréninkový systém pro budoucí motorizované skladníky je výjimečný tím, že k ovládání slouží reálný vozík. HTC Vive doplnil výrobce i o kamerku, která sleduje ruce školeného uživatele, takže je simulace extrémně věrná. Na rozdíl od fatální operace jsem ve skladu srazil jen jeden virtuální regál, kolega přede mnou někoho ve skladu rovnou přejel.

Raymond vozik