Free software neznamená to, že se za něj neplatí, i když je v drtivé většině případů dostupný zdarma. Tím podstatnějším je to, že je svobodný (ve smyslu svobody uživatele manipulovat s programem), a to, že ovlivňuje celý svět. Nejznámějším příkladem takového softwaru je GNU/Linux, který vznikl s cílem nahradit Windows na osobních počítačích. U koncových uživatelů ale uspěl po letech ve zcela odlišné podobě. Linuxové jádro je srdcem nejpoužívanějšího operačního systému na světě: Androidu.

Mnohem známější a jednoznačnější než pojem free software je ale označení open source software, tedy otevřený software ve smyslu otevřeného zdrojového kódu. Označení vzniklo před dvaceti lety, 3. února 1998, ve stejném měsíci pak vznikla organizace Open Source Initiative, která si dala za úkol propagovat svobodný software ve firemním prostředí. Po dvaceti letech je zřejmé, že Open Source Initiative svou misi splnila. Free software dnes pohání většinu webových serverů, používají jej superpočítače, umělá inteligence a nakonec se stal i součástí Windows 10.

V článku se dále dozvíte

  • Organizace Open Source Initiative slaví 20 let propagace otevřeného softwaru.
  • Svobodný a otevřený software využívají miliardy lidí, i vy.
  • Mezi největší úspěchy Open Source hnutí patří Linux, Android nebo Firefox.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.