Akcie kalifornské technologické společnosti Apple po závěru řádného úterního obchodování na burze posilovaly téměř o čtyři procenta. Důvodem nebyly ani tak zveřejněné výsledky, které potvrdily očekávání analytiků, ale spíš oznámený růst dividendy o 16 procent a také plán zvýšit zpětné odkupy vlastních akcií.

Finanční ředitel navíc v hovoru s analytiky zpochybnil obavy ze slabších prodejů iPhonů.

Čistý zisk firmy dosáhl v prvním čtvrtletí tohoto roku (respektive druhém čtvrtletí finančního roku) 13,8 miliardy dolarů. V porovnání se stejným obdobím minulého roku šlo o nárůst o 25 procent.

U zisku přepočteného na jednu akcii dokonce o 30 procent, což je dáno tím, že firma průběžně vykupuje na burze své akcie a tak snižuje jejich počet.

Tržby se zvýšily o 16 procent na 61,1 miliardy dolarů. V obou případech šlo o rekordní čísla pro toto období roku.

"Jsme velmi rádi, že můžeme oznámit nejlepší výsledky pro čtvrtletí končící březnem. Silný růst tržeb jsme zaznamenali u prodeje iPhonů, služeb i u wearables (přenositelné elektroniky)," řekl Tim Cook, generální ředitel Applu.

Cook dodal, že nejnovější iPhone X, který byl na trh uveden loni na podzim, byl nejprodávanějším modelem firmy v každém týdnu minulého čtvrtletí.

"Dařilo se nám zvýšit tržby v každém z geografických segmentů. O víc než 20 procent nám rostly v Číně a v Japonsku," uvedl dále Cook.

Spokojený byl také finanční ředitel Luca Maestri. "Našemu byznysu se dařilo výborně. Zisk na akcii vzrostl o 30 procent a vytvořili jsme provozní cash flow přes 15 miliard dolarů."

Díky dobrým výsledkům a přebytku volné hotovosti Apple oznámil navýšení čtvrtletní dividendy připadající na jednu akcii z 63 na 73 centů. Také bude pokračovat ve vracení volného kapitálu formou zpětného odkupu akcií. Dosavadní program v objemu 210 miliard dolarů by skončil v průběhu tohoto čtvrtletí, vedení firmy jej však navýšilo o dalších 100 miliard.

Prodeje iPhonů skončily mírně za očekáváním

Apple dosáhl pro úvodní čtvrtletí roku rekordních výsledků i přesto, že prodeje chytrých telefonů iPhone skončily za odhady analytiků. Ti předpokládali, že firma prodá 53 milionů kusů, skutečnost byla "jen" 52,2 milionu. Meziročně šlo o zvýšení jen o tři procenta.

Díky vyšší průměrné prodejní ceně však byly tržby za iPhony vyšší o 14 procent. Dáno to bylo prodeji dosud nejdražšího modelu, zmíněného iPhone X, jehož prodejní cena začíná na jednom tisíci dolarů.

Mnohem rychleji, meziročně o 31 procent, rostly příjmy z prodeje služeb, jako jsou App Store, iCloud či Apple Music. Dosáhly tak nového rekordu ve výši 9,2 miliardy dolarů.

A dokonce o 38 procent (na 3,9 miliardy) šly nahoru prodeje "ostatních produktů". Do této kategorie patří wearables, jako jsou třeba chytré hodinky Apple Watch, a dále třeba Apple TV nebo sluchátka Beats a AirPods.

Akcie pod tlakem

Kurz akcií Applu byl v předchozích týdnech pod prodejním tlakem investorů. Důvodem byly jejich obavy ze slabšího výhledu prodejů telefonů iPhone. Od některých asijských dodavatelů součástek, například mikročipů, totiž přicházely zprávy, které naznačovaly pokles objednávek ze strany Applu.

Finanční ředitel firmy Luca Maestri však v konferenčním hovoru s analytiky řekl, že z informací od jednotlivých dodavatelů nelze odvozovat potenciální výsledky Applu. "Dodavatelský řetězec je velmi komplexní a neexistuje přímá souvislost mezi tím, co říká specifický dodavatel, a tím, jak se nám daří," uvedl Maestri.

Úterní řádné obchodování na burze Nasdaq zakončily akcie Applu na ceně 169,10 dolaru za kus. Po závěru řádných obchodních hodin pak jejich kurz vzrostl k 175 dolarům. Nejvyšší letošní kurz byl 183,50.