Jen málo konkrétních novinek, o to větší plány na využití umělé inteligence, cloudových služeb a systému předplatného. Tak lze shrnout první den konference Microsoft Build, která naznačuje budoucnost největší softwarové firmy světa.

Přidat můžeme ještě rozpačitost. Tu ztělesnilo úvodní vystoupení šéfa Microsoftu Satyi Nadelly, který se veřejně podivoval nad tím, že se Bill Gates vyjadřoval v den zahájení konference Build k hodnotě akcií Applu. Gates přitom uvedl, že Apple je úžasná společnost s nejlepším potenciálem ziskovovsti v technologickém sektoru.

Největší zprávou pro běžné uživatele je nová aplikace Your Phone, která nabídne přímé propojení mezi počítači a chytrými telefony. Na Androidu se o komunikaci mezi telefonem a počítačem postará aplikace Microsoft Launcher, která nahrazuje výchozí uživatelské prostředí. V případě iOS chce Microsoft obejít omezení daná systémem od Applu prostřednictvím prohlížeče Edge. V obou případech má být možné sledovat, s jakými dokumenty a webovými stránkami uživatel pracuje. Minimálně u Androidu pak bude možné z PC odesílat textové zprávy.

Neviditelná synchronizace

Proti současnému stavu bude přechod mezi zařízeními pohodlnější. Zatímco v současnosti je nutné ručně odeslat do počítače notifikaci s URL nebo obrázkem, nově budou aktivity z telefonu dostupné v prostředí Časové osy, nové funkce Windows 10 April Update. Uživatelé se však budou muset vzdát výhod zabudovaných webových prohlížečů v mobilních zařízeních a nahradit je prohlížečem Edge. Ten ale i po letech vývoje funkčně zaostává za konkurencí, jako je Safari od Applu nebo Google Chrome.

Nové funkce budou dostupné už v pondělí v případě propojení mobilní verze Microsoft Edge a Časové osy na PC. Tento týden také Microsoft uvolní aplikaci Your Phone pro členy programu Windows Insiders.

Microsoft také zahájil přípravu na uvedení nové funkce "Sady aplikací", která funguje podobně jako záložky ve webovém prohlížeči, ale v jiných aplikacích.

Podle krátkodobého testu v programu Windows Insiders bude možné například z Wordu spustit v samostatné záložce webové vyhledávání nebo stránku programu One Note.

Nyní Microsoft zpřístupní vývojářům nástroje, aby Sady aplikací podporovaly i ve svých programech.

Zodpovědná umělá inteligence a "velké gesto"

Zásadní technologií, na kterou Microsoft sází celou svou budoucnost, je umělá inteligence. Ta má v podání Microsoftu spoustu podob, od asistentky Cortany až po systémy obchodní inteligence pro velké podniky nebo systémy, které mají díky strojovému učení automaticky vyhodnocovat data ze zařízení internetu věcí.

Microsoft na umělé inteligenci pracuje dlouhá léta, podobně jako Google nebo Amazon.

Ve spotřebitelské oblasti zatím Microsoft zaostává. Cortana se zatím neprosadila v chytrých reproduktorech, kterým vládne Alexa od Amazonu následovaná Google Asistentem. Chybí i větší nabídka zařízení, která se s Cortanou domluví. Zatím nejvýraznějším produktem je jeden chytrý termostat.

Microsoft tyto nedostatky hodlá napravit, primárně se ale zaměřuje na komerční využití umělé inteligence, například ve spojení s virtuální a rozšířenou realitou.

Vedle samotných technologií se Microsoft hlásí k zodpovědnosti za to, co AI může dokázat, a horuje proto za etický přístup k umělé inteligenci. Cílem má být například odstranění podjatosti umělé inteligence, která vychází z dat, na kterých se umělá inteligence učí – jde primárně o sklony AI k šovinismu, homofobii nebo rasismu. Microsoft má v této oblasti i vlastní negativní zkušenosti – například senzor Kinect měl problémy s rozpoznáváním identity uživatelů s tmavou kůží.

Součástí etického přístupu má být i nový program, ve kterém Microsoft podpoří vznik aplikací založených na AI s cílem pomoci uživatelům s handicapem k lepšímu a plnějšímu životu.

Microsoft už před rokem ukazoval pokroky v systému Seeing AI, který prostřednictvím mobilního telefonu pomáhá nevidomým uživatelům pohybovat se v reálném světě díky převodu textu na hlas, rozpoznávání objektů i lidských emocí.

Nový program má podpořit nezávislé vývojáře ve vývoji podobných aplikací s využitím technologií Microsoftu. Firma tento program označuje za zásadní pokrok. Během následujících pěti let na něj chce vydat 25 milionů dolarů ve formě finančních prostředků, přístupu ke svým službám a odborníkům.

Částka 25 milionů na pět let ale představuje roční výdaj ve výši zisku, který Microsoft vytvoří za přibližně 1,5 hodiny.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru