Alespoň dva rozdílné zdroje potvrdily přípravu nových levných tabletů Surface. Zařízení od Microsoftu patří k těm nejdražším na trhu, novinky se naopak mají zařadit na opačnou stranu spektra. Základní model tabletu s úhlopříčkou 10“ (25 cm) bude v USA stát 399 dolarů. V Česku by pak mohl stát v přepočtu asi 12 tisíc korun.

Microsoft podle zprávy agentury Bloomberg potvrzené z vlastních zdrojů  novinářkou Mary Jo Foley osadí svůj levný tablet procesory Intel Core M, které má i v současnosti nejlevnější Surface Pro prodávaný za 799 USD (v ČR v neoficiální distribuci za 26 tisíc). Součástí výbavy nejlevnějšího modelu budou 4 GB operační paměti a pouze 64 GB prostoru pro systém a data. Microsoft však chystá i lépe vybavené verze včetně varianty s LTE.

Daní za zmenšení tabletu bude údajně snížení výdrže přibližně o 4 hodiny. To by i tak znamenalo asi osmihodinovou výdrž a baterii. Zatím chybí informace o rozlišení obrazovky i poměru stran. Stávající zařízení Surface mají poměr stran 2:3 a vysoké rozlišení. V případě nejlevnějšího Surface Pro 4 jde o rozlišení 2736 x 1 824 bodů.

Podobně jako u všech tabletů Surface se chystaný levný model bude prodávat bez klávesnice a dotykového pera. Přidání klávesnice zvýší cenu o dva až tři tisíce korun, i tak by měl být menší Surface konkurenceschopný. Otázkou však bude dostupnost v Česku. Microsoft zatím v ČR oficiálně produkty řady Surface neprodává, ale zprostředkování zápůjčky notebooku Surface Book 2 naznačuje, že má o zastoupení na českém trhu zájem, jakkoliv jsou ceny v ochodu Alza.cz nebo na Mall.cz vyšší než v německém oficiálním Microsoft Store nebo na Amazonu. Microsoft už v Česku přímo prodává Xbox One a příslušenství k němu.

Oficiální představení malého tabletu Surface se očekává v průběhu léta, Microsoft zatím informace o přípravách levnějšího Surfacu odmítl komentovat.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru