Facebook je posedlý rozšiřováním internetu, který mu přináší nové uživatele. Projekt Internet.org sliboval bezplatný nebo levný internet pro miliardy lidí. Masové rozšíření internetu díky Facebooku ale nepřišlo. Nyní to chce Facebook zkusit jinak. Místo satelitů nebo dronů sází na „vylepšené“ wi-fi.

Už příští rok chce začít testovat systém s označením Terragraph. Jde o nástupce bezdrátových technologií známějších jako wi-fi. Terragraph staví na technologii popsané v návrhu nového standardu s označením 802.11ay (dnes rozšířené wi-fi sítě podporují standard 802.11ab). Ta k přenosu dat využívá nelicencované frekvenční pásmo 60 GHz. Facebook už dosáhl reálné přenosové rychlosti přes jeden gigabit za sekundu v každém směru na 250 metrů. V budoucnosti má být přenos dat řádově rychlejší a zároveň probíhat na delší vzdálenosti.

Terragraph představuje zásadní změnu v přístupu Facebooku. Nejde o čistě vlastní sci-fi projekt, ale o realistické využití dostupných technologií. Podporu pro 802.11ay a Terragraph od Facebooku tento týden vyjádřil největší výrobce bezdrátových čipů na světě, americký Qualcomm. Ten začne podporu nové technologie přidávat do svých čipů, takže výrobci routerů budou moci relativně snadno prodávat přístroje schopné připojit se k novému typu sítě.

Facebook Terragraph má být alternativa k optickým sítím i 5G

Nízká cena, snadné rušení

Ve stávající podobě mají přenosy dat v pásmu 60 GHz dvě zásadní slabiny – malý dosah a snadnou ovlivnitelnost okolím. Podobně jako původní wi-fi sítě, které začaly nahrazovat před lety špatně dostupné ADSL, je Terragraph náchylný na rušení. Signál nedokáže procházet pevnými objekty a přenosy narušuje i voda, například v podobě deště nebo sněhu.

Nevýhody dané technologií lze podle Facebooku překonat díky nízkým nákladům (ve srovnání s budováním optických sítí) na vybudování husté sítě komunikačních uzlů, které mají velikost přibližně krabice od bot. Protože Terragraph vyžaduje přímou viditelnost mezi vysílači, plánuje Facebook umisťování zařízení na sloupy veřejného osvětlení či na střechy budov. Také nasazení bezdrátové sítě má být rychlejší než pokládání optických kabelů, které je časově náročné samo o sobě, o vyřizování povolení nemluvě.

Facebook Terragraph má být alternativa k optickým sítím i 5G

V praxi už Facebook Terragraph testuje ve svém sídle v kalifornském Menlo Parku a hodlá připojit k rychlému bezdrátovému internetu i vybrané oblasti San José, po San Francisku druhého „hlavního města“ Silicon Valley. V polovině příštího roku by se pak měly testovací sítě objevit také v maďarské Budapešti a v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpur.

Facebook také chystá vlastní technologii, která má internet dostat i z center měst na venkov. Pomoci k tomu má projekt ARIES. Jde o sadu velkého množství antén (první prototyp z roku 2016 jich má 96 v kruhovém uspořádání), které jsou až desetkrát efektivnější při přenosu dat než stávající mobilní sítě LTE.

Facebook Terragraph má být alternativa k optickým sítím i 5G