V pondělí večer začne tradiční konference WWDC. Druhá největší akce Applu, po představení nových iPhonů na podzim, se tradičně soustředí na ukázky nových prvků operačních systémů iOS pro telefony a MacOS pro notebooky a stolní počítače. Letošní ročník téměř jistě přinese oznámení nočního režimu systému MacOS – Applu podle všeho unikla jeho testovací verze.

Novinky v operačních systémech, zejména v MacOS, se poslední dva roky omezují spíše na drobnosti – napovídá tomu i aktuální únik informací. Vedle nového barevného schématu má Apple do MacOS doplnit ještě protějšek mobilní zpravodajské aplikace News a v App Store nabídne Apple videoukázky z aplikací. Apple ale samozřejmě může překvapit a oznámit například možnost spouštět aplikace pro iOS na počítačích, podobně jako lze na Chromeboocích spouštět aplikace pro Android.

Apple na WWDC může ukázat také nový hardware. Nejvíce by si pozornost zasloužily počítače Mac, které ale tvoří jen malou část tržeb Applu. Hlavním kandidátem na upgrade je Mac mini, nejlevnější počítač s MacOS, který je v současné podobě na trhu už tři a půl roku a je vybavený starými procesory Intel Core i5 na platformě Haswell oznámené už v roce 2013.

Podobně zastaralým dojmem dnes působí Macbooky Air, které se drobné aktualizace dočkaly před rokem, ale mají už deset let v podstatě stejný design, který je dávno překonaný. Možné je, že Apple řadu Air zruší a nabídne nové levnější modely Macbooku Pro nebo výkonnější variantu extrémně tenkého Macbooku.

Apple by mohl oznámit také nový typ klávesnice nebo úpravu stávajícího systému. Kvůli nevyhovující kvalitě klávesnic u Macbooku a Macbooků Pro čelí Apple už třetí žalobě – klávesnice s "motýlím“ mechanismem se snadno zasekávají a jejich oprava je extrémně drahá, přijde podle žaloby na 700 dolarů.

Další potenciální hardwarovou novinkou od Applu je chytrý reproduktor pod značkou Beats, který by doplnil drahý Apple HomePod, jenž kvůli své vysoké ceně získal v prvním čtvrtletí letošního roku jen šestiprocentní podíl na dodávkách chytrých reprosoustav se 600 tisíci kusů. Ani reprosoustava prodávaná pod značkou Beats ale nemá být levná, podle neověřených informací by měla stát asi 200 dolarů, HomePod stojí 350 dolarů. Amazon i Google prodávají většinu svých chytrých reprosoustav v cenové kategorii do 50 dolarů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru