Nedaleko pobřeží Orknejského souostroví leží na dně moře ocelový tubus, který vypadá jako přerostlá cisterna pro převoz nafty. Uvnitř jsou místo fosilních paliv stovky kompaktních serverů a diskových polí.

Microsoft po krátkém otestování myšlenky bezúdržbového datacentra pod mořskou hladinou spustil reálný test. Nejenže pod hladinu spustil dvanáctimetrový kontejner plný elektroniky, postaral se i o ekologické napájení.

Test kompaktního mořského datacentra Natick spoléhá na dodávky energie z Evropského centra mořské energie, které má sídlo právě na Orknejích.

Díky pasivnímu chlazení mořskou vodou se spotřeba "utopeného" datového centra výrazně snižuje, i tak ale dosahuje hodnoty 240 kW, Microsoft proto zvolil lokalitu, kterou Evropská unie používá pro testování obnovitelných zdrojů energie s dostatečnou kapacitou pro zajištění běhu celého projektu.

Mechanickou část operace Natick má na starost francouzský výrobce Naval Energies, energetická odboč koncernu Naval group, který mimo jiné vyrábí vojenskou námořní techniku včetně letadlových lodí nebo jaderných ponorek.

Myšlenka Naticku vznikla v rámci akce ThinkWeek v Microsoftu. Už rok po spuštění projektu pak Microsoft otestoval základní principy provozu datového centra v moři v Kalifornii. Druhá fáze projektu už má ověřit, zda je realistické podobná datová centra provozovat komerčně. Už nyní výzkumníci v Microsoftu ověřili, že je realistické takové datové centrum dostat do provozu během devadesáti dnů od vyrobení kontejneru po spuštění serverů pod moře.

Provoz datového centra v moři by se měl obejít pět let bez zásahu lidských techniků – opravy budou vyžadovat vytažení celého kontejneru z vody, vypuštění dusíkové atmosféry, výměnu vadných komponentů a následné znovuvytvoření ochranné atmosféry a další ponor. Celé datové centrum proto obsahuje velkou míru redundantních komponentů, které udrží systém v chodu i při výpadcích některých částí. Microsoft plánuje provozovat testovací datacentrum rok bez dohledu, po roce chce vyhodnotit stav projektu.