Aplikace Překladač Google bude letos o prázdninách ještě užitečnější. Firma před začátkem nejsilnějšího turistického období vydává aktualizaci svého nástroje pro překlad z desítek jazyků. Po roce od zavedení nového přístupu k překladům na základě strojového učení a umělé inteligence se kvalitnější překlady dostávají přímo do mobilních telefonů. 

Googlu se po roce práce podařilo zmenšit soubory potřebné pro kvalitnější strojový překlad natolik, že je možné nabídnout překlad založený na neuronových sítích i bez připojení k internetu. Stejně jako on-line verze bude i mobilní aplikace překládat věty jako celky, nikoliv po jednotlivých slovech. 

Google ale v blogu, který novinku popisuje, sám ukazuje, že mezi překladem v mobilní aplikaci a překlady provedenými on-line bude stále rozdíl – servery Googlu jsou přece jen výkonnější než mobilní zařízení a mají k dispozici větší objemy dat. Podklady pro off-line překlady do jednoho jazyka v mobilu zabírají pouze 35 až 45 megabajtů. 

Vylepšení překladů neproběhne aktualizací samotné aplikace, ale stažením nových datových souborů pro off-line překlady. Uživatelé, kteří už mají stažené balíčky pro off-line překlady, uvidí po spuštění aplikace informaci o dostupnosti lepších překladů. Google teprve zahájil spouštění nové verze, celý proces bude trvat několik dní. 

Rozdíly mezi jednotlivými překlady:

offline comparison max 1000x1000

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru