Microsoft po deseti letech změní způsob, jak pracuje více než miliarda lidí. V následujících týdnech začne firma do prvních produktů Microsoft Office zavádět nové uživatelské prostředí. Místo více než deset let starého vysokého pruhu karet (v anglické terminologii ribbon) Microsoft prosadí subtilnější "jednořádkovou" verzi nabídky často používaných funkcí.

Vedle nižšího pruhu karet, který nechá na displejích více prostoru pro obsah, se kterým uživatelé pracují, Microsoft změní také ikony, které se dokáží přizpůsobit i displejům s velmi vysokým rozlišením a nebudou vypadat rozmazaně ani při použití více displejů s rozdílnými parametry.

Vedle vizuálních změn Microsoft sází také na změnu funkcí. Vyhledávání, které je kombinované s nápovědou, bude nově využívat umělou inteligenci a napojení do systému Microsoft Graf, který sdružuje relevantní informace o uživatelích – například často používané kontakty či seznam kolegů v rámci korporace. Po kliknutí do políčka vyhledávání, ještě před zadáním dotazu, pak Microsoft Office automaticky nabídne informace, které by uživatel mohl v daném kontextu potřebovat.

První aplikací, která nové ovládání dostane, je webová verze Wordu, tam už Microsoft malému vzorku zákazníků změněné prostředí aktivoval. V červenci bude Microsoft testovat změněné ovládání v desktopové aplikaci Outlook. U Wordu, Excelu a PowerPointu bude Microsoft pokračovat ještě pomaleji. Zároveň slibuje možnost návratu ke klasickému vzhledu jedním kliknutím myši.

Podle serveru Ars Technica se změny dotknou pouze uživatelů, kteří využívají bezpklatnou online verzi aplikací Office nebo mají předplatné Office 356 nebo Microsoft 365, které zahrnuje Windows i Office a další služby. Nové uživatelské prostředí však nebude součástí chystané nové verze desktopové verze Office prodávané formou jednorázové licence – podle všeho nebudou změny v termínu zahájení prodeje dostatečně otestované, a proto se do této varianty Office nedostanou.

Word Online Home Surface 1024x707
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru