Největší herní veletrh letošního roku ukázal, čím se budou miliony lidí bavit v následujících měsících, i to, že během dvou let nejspíše přijdou nová herní zařízení od Microsoftu a Sony a že se exkluzivních her pro konzole nejspíše dočkají i majitelé PC díky streamování her přes internet. Zatím se o novém hardwaru a službách spíše jen šeptá, prim hrají hry na současné konzole i osobní počítače.

Fanoušci PC si v průběhu velkých herních konferencí mohou připadat trochu opomíjení, ale letos se dočkali i dobrých zpráv. Zatímco velké vydavatelské firmy vydělávají více na konzolích, PC jako herní platforma stále roste i díky hrám, jako je Fortnite Battle Royale. A z her, které nás letos zaujaly nejvíce, se PC hráči dočkají každé.

Před výběrem nejlepších her představených na veletrhu E3 je ale nutné vyhlásit korporátní vítěze a poražené. Letos to bylo překvapivě snadné a nečekané. E3 si nejvíce podmanil Microsoft, který je přitom z obchodního pohledu spíše otloukánkem herního průmyslu. Microsoft ukázal nejslibnější nabídku her pro Xbox a PC za dlouhá léta, koupil nová herní studia a nakonec ukázal i novou exkluzivní hru od českých Bohemia Interactive v podobě survival střílečky Vigor. I Microsoft má ale na triku jednu blamáž – další odklad akční hry Crackdown 3, která se poprvé ukázala už v roce 2014 a pořád není hotová.

Související

Naopak Sony, které současnou generaci konzolí ovládlo, by bez prvoplánového lesbického polibku ve hře The Last of Us Part 2 nevyvolalo žádné výrazné reakce. Když si samozřejmě odmyslíme příjemný bonus v podobě prezentace české hry Beat Saber pro PlayStation VR přímo na stánku Sony a uvolnění hry Black Ops III pro předplatitele služby PlayStation Plus.

Nintendo má za sebou úžasný rok s konzolí Switch, ale na E3 si toho moc nepřipravilo. Většinu prezentace zabrala bojovka Super Smash Bros. Ultimate s 64 hratelnými postavami a to úplně nestačí. Zvláště, když u většiny her představených na E3 verze pro Switch chyběla. Na druhou stranu Nintendo představilo několik nových her s pokémony ještě před E3, a trochu si tak samo vypustilo rybník.

Z herních vydavatelství nejvíce bodoval Ubisoft, který si v podstatě namazal na chleba aktuální hry od Microsoftu a ukázal nejrozmanitější portfolio chystaných titulů. Navíc dal hráčům na PC dárek v podobě startovací verze hry For Honor (dostupná do neděle 17. 6.). V našem přehledu nejlepších her z E3 má hned dva kousky.

Ostatní velcí vydavatelé spíše paběrkovali. Electronic Arts udělalo radost majitelům PC novou službou, která jim za rozumné předplatné zpřístupní všechny nové hry, včetně amerického fotbalu Madden, který se na PC vrací po desetileté absenci (o NHL pro PC zatím ale nejsou žádné zprávy). EA jsou ale stále v nemilosti kvůli mikrotransakcím ve svých hrách, přestože se hodně snaží hráče uchlácholit například přidáváním nového obsahu do Star Wars Battlefrontu II. Radost hráčům nejspíše udělá i to, že online střílečka Battlefield V dostane populární režim Battle Royale, ve kterém desítky hráčů bojují o přežití.

Forza Horizon 4

Když Microsoft ohlásil hru Forza Horizon 4, přišlo zklamání. Zase se má jezdit vlevo, navíc v nudné Británii? Pak ale přišly záběry z hraní a největší překvapení – vedle dynamických změn počasí budou ve hře roční období, která celý herní svět promění. Už předchozí díly Forzy Horizon deklasovaly konkurenci v oblasti závodních her svou zábavností i grafikou, novinka chystaná už na počátek října má ale rovnou našlápnuto na nejlepší závodní hru historie. A slíbené už jsou i české titulky.

 

Cyberpunk 2077

Je to paradox, ale i nová hra od polského CD Projectu vyvolala nejprve rozpaky. Trailer ze hry totiž spousta diváků tipovala na úplně jiné tituly, jako je Deus Ex nebo Watch Dogs - prostě akční sci-fi. Dojmy novinářů, kteří se dočkali hodinové prezentace za zavřenými dveřmi, ale pochybnosti rychle vyvrátily, ostatně Cyberpunk 2077 je hra od autorů Zaklínače a ti ukázali, že svým hráčům rozumí. Cyberpunk je ale od Zaklínače hodně daleko – místo pohledu třetí osoby bude hráč na svět kolem sebe koukat očima hlavní postavy.

A hlavní postava není jasně daná – Místo Geralta z Rivie, Řezníka z Blavikenu a Bílého vlka může být Cyberpunk V muž nebo žena, tak, jak si hráči vyberou. Upravit si budou moci i vzhled své postavy, která se pak bude ukazovat v animovaných prostřizích (nebo zrcadlech). Základem hry má být samozřejmě příběh a propracovaný herní svět města budoucnosti s vysokou kriminalitou, kyborgy a létajícími auty. O příběhu se přitom zatím nic neví. Hra nevychází z knížek jako u Zaklínače, ale ze stolní hry Cyberpunk 2020. A CD Project zatím ani neoznámil datum vydání, takže si nejspíše počkáme ještě rok, ale spíše dva.

Assassin’s Creed: Odyssey

Další paradox, protože v herním průmyslu to nemůže být jednoduché – Odyssey je oficiálně hra zařazená do série Assassin’s Creed, ale nebude v ní nikdo ze sekty vrahů, kteří chrání svět před podlými templáři. Pojítkem s předchozími díly série je artefakt, Leonidovo kopí, které je podle herní mytologie dílem mimozemšťanů, kteří se lidem projevují jako mytická božstva. Tahle část her o hašašínech ale pro většinu lidí nehrála roli a Odyssey tak vypadá jen jako přebarvený loňský Origins.

Místo toho se lze na AC: Odyssey dívat jako na historizující RPG, které má mnohem větší volnost ve vyprávění a dává hráčům větší vliv na samotný příběh. Zasazení hry do starověkého Řecka v době válek Atén a Sparty je po historickém Egyptě logické a stejně lákavé. Autoři slibují ještě rozsáhlejší herní svět a hned dva plnohodnotné hlavní hrdiny – muže a ženu. Příběh hry se volbou pohlaví hlavní postavy výrazně nemění, ale možnost volby je vždycky plus. Hlavně už u Origins Ubisoft ukázal, že vedle akční dobrodružné hry umí udělat i fungující akční RPG, a kvalitních her na hrdiny není nikdy dost.

Tom Clancy's The Divison 2

Druhý díl postapokalyptické ságy The Divison se z New Yorku přesouvá do méně vizuálně lákavého, ale stejně důležitého místa, hlavního města USA Washingtonu. Příběh teroristického útoku zevnitř pokračuje, v ohrožení je samotná existence Spojených států, ale to není podstatné. Hlavní je akce, která vychází z osvědčených principů původního dílu, ale přidává nové zbraně, větší důraz na týmovou spolupráci při plnění náročnějších úkolů, a dokonce i „raidy“, velké bitvy se silnými nepřáteli pro osm hráčů.

Kingdom Come: Deliverance – From the Ashes

Hra Warhorse Studios si v přehledu nejlepších her z veletrhu E3 nezaslouží místo proto, že ji dělali kolegové, kteří mají stejného majitele jako Hospodářské noviny (Zdeněk Bakala je majoritní vlastník Warhorse Studios a majitel vydavatelství Economia, a.s.). Kingdom Come si zaslouží zmínku proto, že jde o nejlepší českou hru v historii, která se dočká výrazného rozšíření.

Během prázdnin do hry přibude placený přídavek „Z popela“, ve kterém hlavní hrdina Jindřich dostane pod správu celou vesnici. Jde o Přibyslavice, které mají v příběhu hry výraznou roli a skončí v mírně řečeno neobyvatelném stavu. Hráči pak budou muset investovat čas a hlavně peníze do zvelebení usedlosti a budování nových stavení.

Vývojáři tak grandiózním způsobem odpověděli na stesky hráčů, že Jindřich nemá ve hře vlastní dům. Navíc se jim podařilo elegantně vyřešit problém „kam s nimi“, tedy kam s uprchlíky ze Stříbrné skalice. Pokud se Jindřichovi bude dařit, může je ubytovat a zaměstnat na svém malém panství. Obnova vesnice v době válek samozřejmě není nic bezpečného a už vůbec ne levného. A o to je to zajímavější.

Do hry ještě před vydáním přídavku, který má být „levný“, přibude také bezplatná novinka v podobě hardcore režimu. Ten ze hry odstraní většinu prvků uživatelského prostředí, zvýší obtížnost soubojů i rizika života ve středověku – důležitější roli bude hrát jídlo i odpočinek.

Warhorse novinky představili neobvykle – novinářům je pod slibem mlčenlivosti ukazovali za zavřenými dveřmi. Kromě toho ale spoustu záběrů z rozšíření a informací o tom, jak bude fungovat, nabídl tiskový mluvčí Tobias Stolz-Zwilling ve videu sponzorovaném společností Dell, který vyrábí herní stroje Alienware – a málokdo si toho všiml.

Watch E3 Day 2 from the Alienware Booth!

 

Na své si v následujících měsících ale přijdou i fanoušci jiných vydavatelů a herních sérií. Blíží se další Doom, Wolfenstein i Elder Scrolls či Gears of War, nový Hitman i Tomb Raider a stovky menších nezávislých titulů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru