V Německu až dosud platil pro videohry absolutní zákaz zobrazování nacistických symbolů, hajlování nebo i ztvárnění postavy Adolfa Hitlera. Vývojáři tak museli pro německý trh vytvářet speciální verze bez hákových křížů i typického knírku nacistického vůdce. Znají to například hráči Wolfensteina.

Tento absolutní zákaz nyní zmírnil německý Úřad pro kontrolu zábavního softwaru, na který už roky tlačil herní průmysl. Neznamená to ale, že si vývojáři budou moci libovolně přidávat do svých titulů svastiky či příslušníky SS, hry budou nadále procházet kontrolou, zda nějakým způsobem nenavádí k propagaci nenávistných ideologií. Informaci zveřejnil list Wall Street Journal.

Do této chvíle se museli vývojáři, pokud tedy nechtěli riskovat zákaz prodeje svých titulů na důležitém německém trhu, buď vzdát myšlenky na příběhovou linii s nacisty, nebo se pokusit všechno chytře zakamuflovat.

Například v sérii úspěšné hry Wolfenstein se Hitler jmenuje Herr Heiler, chybí mu knírek a místo o třetí říši se hovoří pouze o režimu. Státní znak režimu vzdáleně připomíná hákový kříž, protože se také nachází v bílém kruhu na červeném pozadí. V německé verzi se tvůrci snažili vyhýbat tomu, aby Herr Heiler mluvil o Židech, jejich místo nahradil obecný termín zrádci.

Ukázka ze hry Wolfenstein 

Zdroj: Youtube/Censored Gaming

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru