Aktualizace: Microsoft pouhé čtyři dny po zveřejnění spekulací o nové službě Xbox All Access oficiálně oznámil, že začne prodávat konzole Xbox One S a Xbox One X  spolu s přístupem ke katalogu her Xbox Game Pass jako službu. U levnější varianty se základní konzolí Xbox One S slibuje úsporu až 130 dolarů ve srovnání s doporučenými maloobchodními cenami.

Služba, v podstatě klasický splátkový prodej bez navýšení, je dostupná pouze v USA a vyžaduje návštěvu obchodů Microsoft Store.  Nulový úrok, kterým Microsoft nabídku zaštiťuje, platí pouze při časném zaplacení všech měsíčních částek, jinak zákazníky čeká roční procentní sazba nákladů mezi 20 a 30 procenty.

 

Původní text: Můžete tomu říkat předplatné nebo prodej na splátky, ale Microsoft údajně začne před Vánoci nabízet novou službu Xbox All Access, která má zpřístupnit herní zážitky za několik set korun. Služba, která zahrnuje pronájem konzole Xbox One S, přístup ke hrám v Xboxu Game Pass a on-line hraní díky Xboxu Live Gold, vyjde v přepočtu na 600 korun měsíčně. Po dvouletém pronájmu by konzole zůstala majetkem hráčů.

Microsoft stejnou formou nabídne i pronájem výkonné verze svého herního zařízení Xbox One X, které má výkon srovnatelný s trojnásobně dražším herním PC. Cena tohoto balíčku by měla být v přepočtu 950 korun. Oznámení nové služby ještě neproběhlo, přestože se právě koná herní veletrh Gamescom. Důvodem je plánované spuštění služby pouze v USA. Microsoft však v případě úspěchu nové služby zváží dostupnost i na dalších trzích.

Cena služby pro USA je nastavená tak, aby konzole s přístupem k placeným herním službám vyšla mírně levněji než standardní ceny zařízení a dvou let přístupu k Xboxu Live Gold a Xboxu Game Pass. O chystané novince informovaly servery Windows Central a The Verge, které mají věrohodnost ověřenou z více zdrojů.

V českém prostředí by ceny v přepočtu znamenaly o něco vyšší cenu než při jednorázové platbě za konzoli a následné placení předplatného Xboxu Live Gold a Game Pass. Microsoft by ale odstranil vstupní bariéru v podobě jednorázového nákupu – to je zajímavé zejména u Xboxu One X.

Microsoft je po úspěšném Xboxu 360 s aktuální řadou konzolí Xbox One spíše v defenzivě, Sony má výrazně větší podíl na trhu z globálního pohledu i v České republice. Důvodem pro slabší zájem o Xbox byla nejasná komunikace a snaha omezit prodeje bazarových her spolu s nižším výkonem původní verze Xbox One ve srovnání s PlayStationem 4.

Od uvedení Xboxu One X má Microsoft výhodu vyššího výkonu na své straně, zákazníky se snaží získat také na lepší služby v čele s Xboxem Game Pass. Pod tímto označením se skrývá neomezený přístup k více než stovce herních titulů za 250 korun měsíčně. Microsoft mezi ně v den vydání zahrnuje i všechny nové hry svých interních studií. V říjnu se součástí Game Passu stane i očekávaná závodní hra Forza Horizon 4, v září pak Microsoft k Halo 5 přidá i sbírku remasterovaných titulů série Halo pod názvem Master Chief Collection.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru