Koupili jste si v posledních třech letech televizi s UltraHD rozlišením? Dnes se z ní stal technologicky zastaralý kus. Samsung po prvním laškování s 8K rozlišením u komerčního displeje The Wall na lednovém veletrhu CES ve čtvrtek v Berlíně představil první televizi se 33 miliony obrazových bodů pro spotřebitelský trh. Samsung slibuje mnohem detailnější, až plastický, obraz. Naše zkušenosti s prototypy 8K displejů říkají, že to není jen marketing.

Model Q900R se bude prodávat ve velikostech od 65" (163 cm) až do 85" (216 cm). Na stejné ploše, jakou mají dnešní špičkové televizory, bude mít Samsung čtyřnásobný počet obrazových bodů a šestnáctkrát více než televize s rozlišením FullHD. Nový QLED panel s extrémním rozlišením staví na plošném podsvícení obrazovky s velkým počtem na sobě nezávislých zón, což umožňuje výrazně zvýšit dynamický kontrast obrazu.

Samsung se přitom nespokojil s tím, co nabízí u aktuálních televizorů a zvýšil maximální jas obrazovky na 4000 nitů, to je dvojnásobek zatím rekordní televize od Samsungu a desetinásobek jasu, jakého dosahují "běžné" televize v nižších produktových řadách. Výbava televizoru pak odpovídá tomu nejlepšímu na trhu, nechybí například neviditelné připojení televize k dalším zařízením prostřednictvím technologie One Connect s průhledným kabelem.

Televize Samsung QLED Q900R se začne prodávat už na podzim, do Česka by se měla dostat v říjnu. V Koreji a Japonsku už probíhají experimenty s vysíláním v 8K, v tomto rozlišení se natáčely a vysílaly například některé závody na zimní olympiádě v Koreji. 8K by mělo být šíře k dispozici například ve spojní s letní olympiádou v roce 2020. V Česku vysílatelé televizního signálu zatím sotva začali testovat rozlišení 4K, novinka od Samsungu ale dokáže zlepšit jakýkoliv dostupný obraz.

Samsung k takzvanému upscalování obrazu využívá poprvé v historii funkce umělé inteligence, která se snaží zachovat strukturu obrazu a jeho ostrost na základně strojového učení. Nejlepší výsledky nabídne s kvalitním obsahem ve 4K – z blu-ray disků, herních konzolí nebo PC, vylepší ale i televizní vysílání v HD. Kromě toho jsou v Česku dostupné pouze krátké ukázky 8K videa na Youtube. Největší smysl bude mít 8K rozlišení na velkých úhlopříčkách a při sledování z malé vzdálenosti. Díky vyššímu jasu a podpoře standardu HDR10+ bude ale rozdíl v kvalitě obrazu viditelný u většiny promítaného obsahu.

I když 8K rozlišení přináší výrazný skok v kvalitě obrazu a obsahuje pokročilejší technologie, ceny základní verze 8K televize od Samsungu není dramaticky vyšší než u stávajícího topmodelku značky se stejnou úhlopříčkou. Odhadovaná cena 65" QLED Q900R se pohybuje kolem 130 tisíc korun. Stávající topmodel Q9FN se prodává asi za 100 tisíc korun, v minulosti například plazmové televize při svém vstupu na trh stály více než čtvrt milionu korun.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru