Huawei je druhý největší výrobce mobilních telefonů na světě a chce jím zůstat. Pomoci mu v tom má nejvýkonnější procesor na trhu. Nová čipová sada Kirin 980 slibuje šest rekordů a prvenství, které osloví hlavně geeky. Uživatele chce Huawei přesvědčit slibem špičkového výkonu, dlouhé výdrže baterie a kompaktního designu. Velký skok má přijít i v oblasti zpracování grafiky, Kirin 980 je první procesor, který obsahuje novou generaci grafického čipu Mali G76.

Samotná čísla jsou nicméně působivá, ukazují, že telefony Huawei budou mít až o polovinu vyšší výkon a nižší spotřebu než současné modely díky kombinaci nové architektury čipů a nové výrobní technologii. Navíc se podle dostupných neoficiálních informací zdá, že Apple letos nepřijde s tak výrazným zvýšením výkonu jako v loňském roce a Huawei by si mohl pozici výrobce nejvýkonnějšího procesoru v mobilu udržet déle než 14 dní do představení nových iPhonů.

Vedle nových procesorových jader a namáčknutí skoro sedmi miliard tranzistorů do malého čipu láká Huawei na nejrychlejší LTE i wi-fi připojení. Kromě toho firma oznámila, podobně jako Qualcomm, že nový čip umí komunikovat s modemem pro připojení k nové generaci mobilních sítí označovaných jako 5G – tento modem ale není součástí samotné čipové sady ani u Huaweie, ani u Qualcommu, a tak půjde spíše o nouzové řešení s výrazně vyšší spotřebou energie.

V Berlíně Huawei oznámil hned dva telefony, které se nového čipu dočkají – první bude Huawei Mate 20, který se oficiálně představí 16. října v Londýně. Také v říjnu potom přijde "konkurenční" Honor Magic 2, kterým se šéf značky Honor pochlubil o den dříve. Mate 20 bude mít velký displej s malým výřezem pouze kolem kamerky, Honor Magic 2 pak nabídne displej bez výřezu, kamerka bude vysunovací.

Vedle nového čipu Huawei v Berlíně oznámil také nové varianty svého bestselleru P20 Pro. Vedle nové modré a perleťové barvy na trh přijdou i modely s koženými zády, které budou mít 8 GB operační paměti a 256GB úložiště – prodávat se budou už počátkem září v přepočtu za 1000 eur, dostupnost v Česku se nám nepodařilo ověřit.

Po telefonech Huawei představil i svůj chytrý reproduktor, který využívá služeb umělé inteligence Alexa od Amazonu. Reprosoustava v sobě obsahuje i 4G modem s funkcí wi-fi hotspotu. Největší pozornost ale vzbudil rozpor mezi tvarem uříznutého jehlanu a názvem zařízení Ai Cube. Ani o prodeji AI Cube v Česku zatím nemáme zprávy.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru