Tým vědců z americké Yale University vyvinul "robotickou kůži". Jde o pružný materiál, který dokáže rozpohybovat běžně nehybné předměty. Materiál dostal název OmniSkin a je vyrobený z elastických plátů a prošpikovaný senzory. Je jednoduše zajistitelný pomocí zipů a z jeho malých částí je možné sestavit mnoho různých tvarů.

Vedoucí výzkumného týmu Rebecca Kramer-Bottigliová ho přirovnala k legu. "Můžete ho skládat, rozpojovat a dávat dohromady do různých vzorů," řekla serveru Smithsonian.

Studie popisující OmniSkin již vyšla v časopise Science Robotics. Jsou v ní představeny různé způsoby využití "robotické kůže". Díky tomuto materiálu například po stole pobíhal plyšový kůň a pěnová ruka se proměnila v malý jeřáb.

Materiál se nemůže vyrovnat normálním robotům, není tak silný a mnohem méně vydrží. Jeho hlavní výhodou je však jeho lehkost, všestrannost a možnost opakovaného použití.

"Budoucí astronauté, zkoumající jinou planetu, by mohli velice rychle sestavit robota pomocí robotické kůže omotané okolo jakéhokoliv měkkého materiálu, který by zrovna měli po ruce, a přidělat na něj kameru. Takto by velice jednoduše vytvořili vozítko na průzkum malých nebo nebezpečných prostorů," říká Kramer-Bottigliová.

NASA již pracuje na podobném projektu jménem Super Ball Bot. Jde o lehkého robota, sestaveného z tyčí a obvodů. Vypadá sice jako zamotané klubko drátů, ale může být vystřelen na povrch planety a je schopný se po něm bez potíží pohybovat. OmniSkin by mohla najít podobné využití.