Největší světový e-shop Amazon dlouhodobě čelí kritice za to, že stovkám tisícům svých pracovníků, které má po celém světě, údajně málo platí. Firma Jeffa Bezose na takovou kritiku před několika dny zareagovala zvýšením mezd v USA i ve Velké Británii.

Vlivný americký senátor Bernie Sanders, který mzdovou politiku e-shopu dlouhodobě kritizuje, takový krok uvítal a nechal se na Twitteru slyšet, že zvyšování výplat může rozjet vlnu přidávání i v dalších pobočkách Amazonu po světě. Ve středočeské Dobrovízi, kde má americká společnost své distribuční centrum, se ovšem tamní pracovníci lepších výplat zatím nedočkají.

"Ke zvýšení mezd už došlo, a to od 1. září," řekl HN mluvčí české pobočky Amazonu Marcel Bodnár. Firma svým tuzemským pracovníkům aktuálně vyplácí 165 korun hrubého na hodinu, vedoucím týmů pak 190 až 210 korun, což je o pět, respektive 11 procent více než předtím.

V USA tamní zaměstnanci e-shopu od 1. listopadu dostanou základní mzdu ve výši 15 dolarů (335 korun) za hodinu, což je o 15,4 procenta více než v současnosti. Podobné zvýšení čeká také pracovníky firmy ve Velké Británii. Tam se hodinová mzda zvedne na 9,5 libry (276 korun). V Londýně, kde jsou vyšší průměrné mzdy, se pak hodinová sazba zvýší na 10,5 libry (304 korun).

Kvůli dlouhodobě nízkým platům Amazon v minulosti kritizovala média i americký prezident Donald Trump. Demokratický senátor a bývalý prezidentský kandidát Sanders navíc uvedl, že velké množství amerických zaměstnanců firmy závisí na sociálních dávkách. "Daňoví poplatníci této země by neměli platit sociální dávky zaměstnancům společnosti pana Bezose, jehož osobní jmění dosahuje 155 miliard dolarů. To je absurdní," uvedl senátor v srpnu s poukazem na to, že Bezos je nejbohatším člověkem planety.

Amazon Sandersovo prohlášení označil za zavádějící. Čísla americké administrativy přesto ukazují, že firemní mzdy zaostávají za mzdovým mediánem v USA. Mediánová (tedy nejběžnější) výplata loni v zemi přesahovala 40 tisíc dolarů ročně. Roční průměrný plat v Amazonu přitom dosud činil jen 28,5 tisíce dolarů, po listopadovém zvýšení to bude 30 tisíc.

Nízké mzdy e-shopu byly kritizovány také v Evropě. Za jejich zvýšení letos v létě protestovali zaměstnanci firmy v Polsku, Španělsku a Německu. Jejich čeští kolegové se ke stávce nepřipojili.