Čím dál víc analytiků předpovídá konec éry osobních automobilů v horizontu dalších dvaceti let. K tomuto závěru došli i Tony Seba a jeho tým z think-tanku RethinkX, kteří se dopravní revoluci podrobně věnují. Dokonce tvrdí, že spalovací motor bude tou dobou už jen historickou zajímavostí, píše server BBC.

Dnešní automobily možná v budoucnu nahradí elektrická auta bez lidského řidiče, organizovaná do sítě ne příliš odlišné například od Uberu. Sdílení aut prostřednictvím této sítě by bylo značně výhodnější i bezpečnější než vlastnit osobní automobil, a tak je možné, že se lidé brzy rozhodnou, že už vlastní auto nepotřebují. Pro část pracujících by tato dopravní revoluce znamenala ztrátu zaměstnání, nejvíce se to týká řidičů taxi a zaměstnanců automobilového průmyslu. Přinese však také úspory, které bude možné investovat do jiných sektorů ekonomiky.

Společnosti jako například Uber už nyní mění dopravu. Ve větších městech je většinou nejbližší řidič Uberu či Taxify maximálně 5 minut daleko a je možné s ním jet kamkoliv za nižší cenu, než nabízí klasické taxi. Cesta by mohla být ještě levnější, pokud by se auto řídilo samo a zákazníci by nemuseli platit za řidiče. Revoluce, která způsobí zánik klasických automobilů, vypukne v moment, kdy bude technologie samořídicích aut dostupná. A tento moment se podle BBC už blíží. Velká Británie by ráda schválila autonomní auto pro silniční provoz do roku 2021. A až první město prokáže funkčnost tohoto systému, další budou rychle následovat.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V článku se dále dočtete:
  • Proč jsou samořiditelná elektroauta podle odborníků tak výhodná.
  • Jakou životnost mají oproti současným autům se spalovacími motory.
  • Jak chtějí vizionáři řešit problém s dojezdem elektroaut.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se